Novinky z AMO

Rádi bychom Vás pozvali na veřejnou debatu obraně a bezpečnosti ČR se zástupci hlavních politických stran kandidujících v letošních volbách do Poslanecké sněmovny. Účast zatím přislíbili ministr obrany Martin StropnickýAntonín Seďa (ČSDD) a Marek Ženíšek (TOP 09). Debata se koná v úterý 3. 10. od 17 hodin v Otevřené zahradě v Brně. Na debatu, podpořenou Odborem veřejné diplomacie NATO, se můžete registrovat pod tímto odkazem.

Korejský poloostrov opět přitáhl pozornost médií. Důvodem je jak rétorika lídrů KLDR a USA, tak i každoroční plánované cvičení Jižní Koreje a USA. Vývoj situace průběžně mapuje Jan Blinka, který poskytl i rozhovor Respektu. Plánované cvičení, které bude letos počítačovou simulací, komentuje pro Český rozhlas Plus Petr Boháček.

Německu již naplno začala kampaň před volbami do Spolkového sněmu, které proběhnou 24. září. Podle posledních průzkumů si CDU-CSU udržuje náskok 16 procentních bodů před SPD. Minulý týden Angelu Merkelovou zpovídala čtveřice YouTuberůPřínos netradičního formátu vidí Zuzana Lizcová v oslovení mladých voličů, kteří se jinak o klasickou politiku politických stran příliš nezajímají a oproti zbytku populace mají nižší volební účast.

V Polsku pokračuje napjatá politická situace. Po kauze okolo zákonů týkajících se polského soudnictví, která rezonovala v Evropě zejména v průběhu července, přišla polská vláda s návrhem zavedení nových pravidel pro kontrolu mediálního trhu. Ta by některé zahraniční vlastníky mohla přimět k odchodu ze země. Tématu se v komentáři pro iDnes.cz věnuje Vít Dostál.

Jak si Británie představuje po brexitu hranici s Irskem? To je otázka, kterou pro Český rozhlas Plus komentuje Kryštof Kruliš. Ten tvrdí, že britským zájmem a snahou bude zachování statusu quo mezi Irskem a zbytkem Spojeného království co nejvíce to půjde.

Vít Dostál Odpoledním Plusu mluví o tom, kde vidí příčinu českého euroskepticismu. Ta podle něj tkví v postoji hlavních českých politiků, zejména pak Václava Klausekterému se podařilo opanovat českou debatu o evropské politice, v níž neměl adekvátního politického protivníka. Dostál se otázce EU a českých vládních a diplomatických mechanismů věnuje i ve svém komentáří pro ČTK.

Do našeho týmu stále hledáme na plný úvazek kolegu či kolegyni, který bude chtít v AMO rozvíjet své odborné téma, ale není mu cizí ani projektové řízení a organizace akcí. Máme zájem navázat dlouhodobou spolupráci s někým, kdo si vezme za své posunout AMO spolu s námi zase o kousek dál. Co požadujeme a nabízíme, najdete v našem inzerátu. Deadline pro zájemce je 8. září 2017.