Novinky z AMO

AMO společně s Východoevropským klubem pořádá 18. dubna od 18:00 veřejnou debatu, která se bude věnovat současné situaci na Ukrajině. Naše pozvání přijali Balázs JarábikCarnegie Endowment for International Peace, poslankyně Kristýna Zelienková a analytička AMO Alžběta Chmelařová. Na debatu, která se bude konat v prostorách Filozofické fakulty UK, se můžete registrovat zde.

Minulý týden začal již osmý ročník programu Czech-German Young Professionals Program (CGYPP). Třináct účastníků z Německa a České republiky přijelo do Prahy, aby se podíleli na každoroční sérii workshopů a spolupracovali na tématech týkajících se ekonomiky, politiky a společenských otázek. Letošním tématem je Solidarity, Stability and Security in Post-Factual Times. Fotografie z pražského workshopu naleznete zde. Více informací na CGYPP Facebooku a webu.

Obchodní politika byla důležitým tématem prezidentských voleb v USA a čím dál tím větší pozornost si získává i v rámci Evropské unie. Debatu o obchodní politice je třeba rozvíjet jak na globální úrovni, tak v rámci institucí EU i na úrovni členských států včetně jednotlivých regionů. Policy paper Kryštofa Kruliše obsahuje doporučení adresovaná evropským institucím i domácím politikům a státní správě. Je výstupem kulatého stolu na téma „TTIP, CETA a obchodní politika EU: Výzvy pro Pardubický kraj“ pořádaného AMO a EurActiv.cz, který proběhl v březnu 2017. Policy paper vznikl díky laskavé podpoře Evropského parlamentu.

Český a slovenský premiér si spolu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Berlíně připomenou pětadvacáté výročí od podpisu Smlouvy o dobrém sousedství a přátelské spolupráci. Jak by se daly zhodnotit současné vztahy? A na kolik vzájemné vztahy v poslední době ovlivnila například otázka migrace a migračních kvót? Ve Studiu ČT24 byla Zuzana Lizcová.

Tisíc lidí žijících na území menším jak sedm kilometrů čtverečních může významně zasáhnout do jednání o brexitu. Na Gibraltar, který je zámořským územím Velké Británie, si přitom dělá nárok i Španělsko. Boris Johnson ujistil premiéra Gibraltaru, že jeho země bude chránit i zájmy jeho obyvatel. Tato nabídka padla krátce poté, co EU nabídla Španělsku právo veta při rozhodování o budoucím stavu Gibraltaru s evropskou sedmadvacítkou. Ve studiu Českého Rozhlasu Plus byl Kryštof Kruliš.

Jednání s Brity nejdřív o podobě brexitu a až pak o budoucnosti. Je takový plán reálný? Donald Tusk řekl, že jednání o budoucnosti by mohla začít již na podzim. Půl roku by se tedy jednalo jen o vystoupení a následně již i o budoucnosti. Bude možné například odsunout debaty o obchodních vztazích? Některé hlasy totiž tvrdí, že by taková jednání měla jít souběžně. Vedle toho je třeba vyřešit otázku práv občanů EU žijících na území Velké Británie – co a na jak dlouho bude muset Londýn zajistit? Na otázky pro Studio ČT24  odpovídá Ondřej Mocek.