Novinky z AMO

AMO představila již jedenácté vydání Agendy pro českou zahraniční politiku.Prezentaci doprovodila panelová debata, na které Agendu představili její editoři Vít Dostál a Tereza Jermanová. Výstupy spojené s vydáním publikace, video, či fotografie z akce najdete na našem webu. Vše podstatné také hledejte pod hashtagem #AMOagenda.

Agendu představíme také v pondělí 3. dubna od 17 hodin v Brně, a to na půdě Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Debatu s názvem Všudypřítomná zahraniční politika: Příležitost nebo hrozba pro ČR? organizujeme společně se Studentskou sekcí IIPS. Na akci je možné se registrovat zde. Aktuality sledujte na naší facebookové události.

Theresa Mayová dnes aktivovala článek 50, a zahájila tak jednání o odchodu Spojeného království z Evropské unie. Skotsko v reakci na brexit znovu otevřelo otázku samostatnosti. Téma brexitu rozsáhle sleduje Kryštof Kruliš. Odpovídá například na otázky, zda mají separatisté šanci s referendem uspět a jak se v souvislosti s brexitem změnila nálada ve Skotsku.

O brexitu z pohledu studentů hovoří ve Studiu 6 ČT24 také Filip Jelínek z Pražského studentského summitu.

Případ Holík ve svém článku pro portál StopFake řeší Alžběta Chmelařová. Ta píše, že čas od času se někteří z českých poslanců nebo senátorů vydají na návštěvu anektovaného Krymu či okupovaného Donbasu. Cesta poslance Holíka, která na jeden den vrátila téma legitimizace Krymu i do českých médií, nebyla tedy prvním, ale nebude ani posledním případem. Tyto návštěvy ale nelze podceňovat, naopak je třeba je vnímat jako bezpečnostní riziko, a to zejména skrz jejich napojení na hybridní hrozby, u kterých stále plně nevíme, jak se s nimi vypořádat.

V Římě se uskutečnil neformální summit zemí EU, který měl ukázat jednotu evropských zemí. Tento summit taktéž připomněl šedesáté výročí podpisu Římských smluv. Ty tvoří jeden ze základů evropské integrace. Premiér Bohuslav Sobotka jel na toto neformální setkání prosazovat jednotu a bezpečnost. ČR tak podpoří závěry jednání. Pro Studio 6 Víkend summit i českou evropskou politiku analyzuje Vít Dostál.

Uplynulo 25 let od začátku války v Bosně a Hercegovině. Jaké místo měl právě tento konflikt v občanských válkách rozpadající se Jugoslávie? Jsou lidé v každodenním životě spolu skutečně schopni žít a pracovat bez ohledu na víru a národnost? A je situace jiná u mladší generace, která nebyla přímo zasaženy válečným konfliktem? Na otázky v Českém rozhlase Plus odpovídá Tomáš Jungwirth.