Novinky z AMO

V Nizozemsku se dnes otevírají volební místnosti. „Průzkumy veřejného mínění dlouhodobě favorizovaly na vítězství Geerta Wilderse. V posledních týdnech ale ukazují, že by ho měl o pár křesel předstihnout Mark Rutte. Samozřejmě zkušenosti z posledních volebních klání ve světě ukazují, že finální výsledky se mohou od předvolebních odhadů výrazně lišit. Navíc pro Nizozemsko je typické, že je zde až do samotného dne voleb velké množství nerozhodnutých voličů,“ komentuje nadcházející volby v Nizozemí pro Patria.cz Anna Kuznická.
Situaci v předvečer voleb pro Studio ČT24 rozebírá i Filip Chráska.

Kam s odpady a druhotnými surovinami? Přechod k oběhovému hospodářství je jednou z hlavních cest, jak úsporně využívat omezené přírodní zdroje, které musí Evropská unie ve velké míře dovážet. Evropský parlament včera přijal balíček, který má EU na přechod připravit. Policy paper Adély Denkové, který vznikl v návaznosti na lednový kulatý stůl, který AMO pořádala spolu s portálem EurActiv.cz a s podporou Evropského parlamentu. Obsahuje několik doporučení adresovaných evropským institucím i domácím politikům a státní správě, které je možno považovat také za příspěvek do obecné veřejné debaty o oběhovém hospodářství v ČR.

Polská vláda zablokovala summit zemí Evropské unie v Bruselu a vetovala přijetí všech závěrů schůzky. Ačkoliv se jednalo o spíše symbolický krok, cílem bylo reagovat na zvolení Donalda Tuska do čela evropských summitů, se kterým Varšava nesouhlasila. Pro ranní vysílání Českého rozhlasu Plus situaci komentuje Vít Dostál.

Zahraniční partneři kvůli Zemanově politice často nevědí, jaký postoj Česko zastává. „Zeman se stal dominantním hráčem v české zahraniční politice. Jeho silná pozice není dána ústavními pravomocemi, ale obecnou důvěrou občanů a neochotou vládních činitelů vstupovat s ním kvůli zahraniční politice do konfliktů a tím ho usměrňovat,“ říká Vít Dostál, který pro Hospodářské noviny rozebírá českou zahraniční politiku Miloše Zemana.

Stále je možné se registrovat na debatu Česká zahraniční politika v neklidném světě, která je spojena s prezentací výroční publikace AMO Agenda pro českou zahraniční politiku 2017. Debata se bude konat ve středu 22. března 2017 od 17 hodin v prostorách Braunova domu, Karlovo náměstí 24, Praha. Na akci se registrujte vyplněním tohoto krátkého formuláře.