Novinky z AMO

Save the date: ve středu 23. září od 16:00 pořádáme v rámci 7. mezinárodního sympozia k české zahraniční politice Ústavu mezinárodních vztahů kulatý stůl k Východnímu partnerství. Vít Dostál o stavu této unijní politiky publikoval pro prestižní magazín New Eastern Europe.

Analytici AMO na našem blogu a v briefing paperu hodnotí, jak se české diplomacii daří plnit doporučení, která jí dali v Agendě pro českou zahraniční politiku 2015. Přečtěte si, na kolik procent má česká diplomacie splněno v otázce Ukrajiny či co se týče přijímání uprchlíků.

Propad světových burz komentuje pro Ekonomiku ČT24 Alice Rezková. Poslechněte si, jestli může při pokračování ekonomických problémů a prohlubování tenzí mezi čínskými regiony dojít v dlouhodobém horizontu až k rozpadu Číny.

Bělorusko propustilo všechny politické vězně. Pavel Daněk pro Denník N tvrdí, že Lukašenko tak vzal EU vítr z plachet. Čtěte, jestli je Brusel schopný adekvátně zareagovat.

Po více než dvouletém příměří probíhají opět ostré boje mezi tureckými ozbrojenými složkami a kurdskými povstalci. Přečtěte si v AMO blogu Tomáše Kaválka, jaká je situace přímo v kurdském centru Diyarbakıru.

Srbská menšina v Kosovu by měla získat větší pravomoci. Poslechněte si v komentáři Tomáše Jungwirtha pro slovenskou RTVS, jaký může mít tato dohoda vliv na přístupové rozhovory obou zemí.

V Respektu srovnává Kryštof Kruliš aktuální úsilí britské konzervativní vlády o reformu EU s letní krizí kolem Řecka. Zjistěte, proč jsou Cameronovy kroky “svěžím vánkem”.