Novinky z AMO

Zástupci států NATO se tento rok sejdou v Bruselu na 28. summitu. Jakým způsobem se může projevit brexit nebo zvolení Donalda Trumpa do Bílého domu? Jaké je v současnosti postavení východoevropských států? A jakou pozici zaujímá Česká republika? Policy paper Jakuba Kufčáka reflektuje vývoj, ke kterému došlo od summitu NATO ve Walesu v roce 2014, a to jak z hlediska celkového strategického kontextu, tak co se týče postavení České republiky. Vydání tohoto policy paperu bylo spolusponzorováno NATO.

„Za dva týdny se budou v Nizozemsku konat parlamentní volby. Přestože průzkumy veřejného mínění favorizují na vítězství stranu krajně pravicového Geerta Wilderse, pravděpodobnost, že vystřídá Marka Rutteho na postu nizozemského premiéra, je malá,” analyzuje Anna Kuznická pro Roklen první z významných voleb, které Evropu letos čekají.

Zachování ekonomických vazeb, práv Čechů a spojenectví ve vojenské oblasti – to jsou priority České republiky při vyjednávání s Velkou Británií o jejím vystoupení z Evropské unie. S předsedy parlamentních stran se na tom dohodl premiér Sobotka. Společné prohlášení podepsala i opozice. Posílí tato shoda vyjednávací mandát Česka? Českou strategii pro nadcházející vyjednávání s Londýnem komentuje pro Českou televizi Kryštof Kruliš.

V kosovské Prištině se konala konference předsedů zahraničních výborů zemí Evropské unie a Balkánu. Jedna z nejdůležitějších a nejbohatších zemí EU, Velká Británie, připravuje podmínky svého odchodu – což přiživilo diskuse nad tím, jestli má tenhle klub ještě co nabídnout. Vidí balkánské země v Evropě ještě perspektivu? V jakém horizontu by se mohla EU rozšířit o nové členské státy? A co je největší překážkou jejich vstupu? Jednání představitelů členských, kandidátských a potencionálních kandidátských zemí EU komentuje pro Český rozhlas Plus Tomáš Jungwirth.

Existuje v současnosti středoevropská identita? „Zabila” visegrádská skupina myšlenku střední Evropy? Je v dnešní polarizované Evropě vůbec prostor pro „střed”? Zveme Vás na veřejnou debatu „Has the Visegrad Group Killed Central Europe?“, která se uskuteční 7. března 2017 od 17:30 v prostorách ČSOB Inspirace. Na akci, kterou pořádáme s Visegrad Insight, vystoupí Kai-Olaf Lang (Stiftung Wissenschaft und Politik), Marcin Zaborowski (Visegrad Insight), Daniel Bartha, Centre for Euro-Atlantic Integration and Democracy a Vít Dostál (AMO). Akci bude moderovat Benjamin Cunningham (The Economist). Zaregistrovat se můžete zde. Debata bude probíhat v angličtině.