Novinky z AMO

AMO působí v Bělorusku od roku 2006 a na Ukrajině od roku 2008. Jakých úspěchů se nám podařilo dosáhnout v rámci transformačních projektů v těchto regionech, shrnuje v rozhovoru pro Český rozhlas ředitelka AMO Vlaďka Votavová.

V průběhu dubna jsme zorganizovali sérii akcí s účastí Balázse Jarábika, externího spolupracovníka Carnegie Endowment for International Peace, které se zabývaly ruskou propagandou i současnou situaci v Maďarsku, na Ukrajině a v Bělorusku.

Dezinformace byly také tématem diskuze, kterou AMO uspořádala v rámci Lvovského média fóra. Představili jsme na něm rovněž náš projekt zaměřený na factchecking a novou metodickou příručku, jejíž autorem je ukrajinský koordinátor projektu Aleksandr Gorokhovsky.
 
V květnu se uskutečnily dva workshopy pro přednášející Národní pedagogické univerzity v Perejaslav Chmelnitském zaměřené na zvýšení efektivity využití času a přípravu mezinárodních projektů. Navazující seminář pro studenty se věnoval stipendijním příležitostem. Motivoval účastníky k získání zahraniční zkušenosti a poskytoval jim i celou řadu praktických tipů ohledně přípravy žádosti.
 
V rámci projektu podporujícího alternativní formy vzdělávání se na jaře uskutečnilo 12 seminářů v ukrajinských regionálních centrech Černivci, Ivano-Frankovsk, Ternopyl, Chmelnickij, Černigov a Sumy, zaměřených na přiblížení možnosti využití ústní historie ve školní praxi.

V rámci studijní cesty navštívilo Českou republiku sedm učitelů z různých běloruských měst. Jejich program obsahoval návštěvy škol, mediálních společností i setkání s experty.

Lidská práva a transformační spolupráce jsou i jednou z kapitol letošní Agendy pro českou zahraniční politiku. Autoři tuto oblast hodnotí známkou 3.
 
Čtyři transformační projekty na Ukrajině a v Bělorusku i letos realizujeme díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí ČR a České rozvojové agentury.