Novinky z AMO

Volby ve Spojeném království vyhráli konzervativci. Britská premiérka Theresa Mayová ale čelí po předčasných volbách výzvám k demisi. Hlasování totiž mělo upevnit její mandát v Dolní sněmovně, místo toho ale Mayová přišla o většinu. Panují také obavy, že by výsledek voleb mohl zbrzdit mimo jiné i jednání o brexitu. Tématu se obsáhle věnoval Kryštof Kruliš, přečtěte si například jeho rozhovor pro Lidovky.cz. Všechny naše výstupy k tématu najdete pod tímto odkazem.

Ukrajinci mohou od neděle cestovat do zemí schengenského prostoru bez víz. I to bylo jedním z témat summitu EU – Ukrajina v Kyjevě, na kterém prezident Petro Porošenko přivítal předsedu Evropské rady Donalda Tuska a šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. Co může zrušení vízové povinnnosti přinést? Ve vysílání Českého rozhlasu Plus byla Alžeběta Chmelařová.

EUobserver citoval Víta Dostála k tématu uprchlických kvót a přístupu ČR. Pondělní rozhodnutí české vlády o zastavení přijímání uprchlíků proudících z Řecka a Itálie je totiž další ze série protievropských kroků, které se v předvolebním období odehrávají. Na situaci ovšem vydělává bývalý ministr financí Andrej Babiš. Celý článek si můžete přečíst zde.

Evropské politiky visegrádských zemí jsou tématem nově spuštěného projektu Trendy visegrádských evropských politik, který je již pátým obdobným výzkumem AMO v řadě. Projekt realizujeme díky podpoře Konrad Adenauer Stiftung. 

XXII. ročník Pražského studentského summitu vyvrcholil v dubnu závěrečnou konferencí. Celou cestu tohoto ročníku si můžete připomenout prostřednictvím závěrečné zprávy.

Český rozhlas Plus se věnoval novému, ale poměrně rozšířenému způsobu podnikání – takzvanému sdílenému ubytování. To je součástí sdílené ekonomiky a jedná se o celosvětový fenomén, i u nás často diskutovaný. V hodinovém programu byl Kryštof Kruliš.