Novinky z AMO

Hlasování v Severním Porýní-Vestfálsku, kde žije téměř pětina německých obyvatel, bylo v celém Německu přirozeně ostře sledovanou událostí, zejména v souvislosti s blížícími se celostátními volbami. Výsledek zemských voleb definitivně potvrdil trend, který naznačovaly už předvolební průzkumy – skutečnost, že v posledních měsících výrazně vzrostla nespokojenost se zemskou vládou sociální demokracie (SPD) a Zelených. Briefing paper Zuzany Lizcové shrnuje politický vývoj v regionu, analyzuje výsledky voleb a jejich vliv na celostátní politiku. Briefing paper byl vypracován díky podpoře Friedrich Naumann Foundation.

Česká republika se ujímá předsednictví v Radě Evropy podruhé v historii. Co přesně toto obnáší, jaká bude agenda, jak velký vliv na ni má předsednická země a jaký je vztah mezi Radou Evropy a Evropskou unií? Na otázky ve vysílání ČT24 odpovídal Tomáš Jungwirth.

Zástupci rakouských koaličních stran se dohodli na termínu předčasných parlamentních voleb. Hlasovat se bude 15. října a výsledek voleb by mohl ukončit spolupráci mezi Lidovou a Sociálně demokratickou stranou, která v Rakousku určuje vládní politiku prakticky od konce druhé světové války.  Pro Český rozhlas Plus situaci komentovala Zuzana Lizcová.

Donald Trump podle deníku Washington Post prozradil minulý týden ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi a velvyslanci Sergeji Kisljakovi přísně tajné informace, které se týkají boje s takzvaným Islámským státem, určené jen USA. Ve vysílání Českého rozhlasu Plus byl Jakub El-Ahmadieh.

Novodobá Hedvábná stezka spojující Čínu s velkou částí Asie, Evropy a Afriky nebude postavena na ideologických základech, ale bude otevřená a přístupná pro všechny. Podle agentury Reuters to prohlásil čínský prezident na závěr dvoudenní mezinárodní konference o budování stezky, jíž se zúčastnili nejvyšší představitelé devětadvaceti států, a to včetně Miloše Zemana. Příští summit o Nové Hedvábné stezce se uskuteční v roce 2019. Ve Dni podle Barbory Tachecí Českého rozhlasu Plus byl Václav Kopecký, který je spoluautorem operativní analýzy o této čínské iniciativě, vypracované vloni našimi analytiky pro MZV ČR.