Novinky z AMO

V Respektu vyšel rozhovor s hlavní koordinátorkou Pražského studentského summitu Evou Prudilovou. Přečtěte si, co si myslí o „líné generaci“, aktivismu bez postranních úmyslů a lásce k otevřené Evropě.

AMO ve spolupráci s pražskou kanceláří Heinrich-Böll-Stiftung pořádá debatu o německé a české zkušenosti s radikalizací. Akce se uskuteční v pátek 28. dubna 2017 od 17 hodin v Langhans – Centrum Člověka v tísni. Na debatě vystoupí experti na radikalizace z Česka a Německa: Jan Charvát (FSV UK) a Julia Reinelt (Violence Prevention Network). Na akci se můžete registrovat zde.

Theresa Mayová včera poměrně nečekaně oznámila, že parlamentu navrhne vyhlášení předčasných voleb na 8. června. Za tímto krokem lze ovšem spatřovat vyzrálou úvahu politické strategie. Pokud parlament předčasné volby schválí, konzervativci ve většinovém, jednomandátovém a jednokolovém volebním systému mají velkou šanci rozšířit řady svých poslanců v dolní komoře. Tématu se v článku pro Roklen24 věnuje Kryštof Kruliš, který situaci komentuje i pro ČT24.

iDnes.cz představil jednotlivé scénáře, jak by se měly Spojené státy zachovat vůči KLDR. „USA by měly přistupovat ke KLDR jako k de facto jadernému státu, aniž by to veřejně přiznaly. Příkladem může být vztah USA a SSSR v 70. letech. Dva znepřátelené státy se dohodly na omezení jaderného zbrojení,“ uvádí Jan Blinka, který vývoj v souvislosti s jadernými testy a bezpečnostní situací v oblasti komentuje i pro Český rozhlas Plus.

V Turecku proběhlo referendum, ve kterém Turci rozhodli, že posílí prezidentské pravomoci. Již před referendem samotným byli němečtí Turci nakloněni změnám, které chce Erdoğan prosazovat. Proč přibližně 60% z nich stojí za Erdoğanem, a to v situaci, kdy velká řada z nich již vyrůstá v Německu a svým volebním rozhodnutím podpoří omezení demokratických principů v Turecku? Na tyto otázky odpovídá Zuzana Lizcová.