Novinky z AMO

O víkendu zemřel Fidel Castro. Smrt kubánského vůdce vyvolala mnoho reakcí a dohad o dalším směřování Kuby. „Smrt Fidela Castra by Kubu mohla posunout dopředu. Aniž by se muselo vyslovit, že celá Castrova revoluce byla špatná,“komentuje jeho úmrtí Petr Boháček v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Česká vláda plánuje pokračovat v humanitární podpoře balkánských států, uvolněné prostředky by měly sloužit k řešení migrační krize. Jak momentálně vypadá balkánská cesta? A jak by se změnila situace, kdyby Turecko vypovědělo dohodu s EU? Význam symbolického českého zapojení se do řešení uprchlické krize a současnou situaci na Balkáně komentuje pro Český rozhlas Plus Tomáš Jungwirth.

„Její strana je podle průzkumů suverénně nejsilnější. Ani uvnitř strany pro Merkelovou nevzniká výraznější konkurent. Ze současného pohledu se tak zdá téměř jisté, že volby vyhraje,“ komentuje Zuzana Lizcová pro slovenský deník SME úmysl Angely Merkelové počtvrté kandidovat na post německé kancléřky.

Na Ukrajině se letos podařilo zprovoznit veřejný elektronický systém určený pro provádění výběrových řízení a systém pro elektronické zveřejňování majetkových přiznání. „I přes různé problémy Ukrajina pokračuje v důležitých reformách, díky nimž se čím dál tím více oddaluje od svých postsovětských sousedů. Jen těžko si lze představit zavádění podobných opatření v sousedním Rusku nebo Bělorusku,” hodnotí Michal Lebduška pro Demokratický střed.

Čeští poslanci by měli tento týden opět projednávat návrh ústavního zákona o celostátním referendu„Nizozemský příklad ukazuje, že šikovně využité referendum může sloužit jako skvělá reklama populistickým stranám a vládní partaje naopak zahnat do kouta,” popisuje důležitost nastavení tohoto institutu Anna Kuznická v novém AMO blogu.