Novinky z AMO

Jak se vyvíjely česko-německé vztahy v kontextu azylové a migrační a energetické politiky? Jakou roli by měly obě země hrát v následujících letech tváří v tvář šířícímu se populismu? Jak uvádí v novém policy paperu Zuzana Lizcová, česko-německá diskuze o energetické politice a migraci ukázala, jak snadné je oživit negativní národní stereotypy a politicky zneužít technická témata. Policy paper byl připraven díky podpoře Česko-německého fondu budoucnosti.

Tuto sobotu byl zahájen již XXII. ročník Pražského studentského summitu. První přípravné setkání se neslo v duchu seznamování. Účastníci, téměř 350 studentů z celé České republiky, se seznamovali nejen navzájem, ale také s tím, jak fungují mezinárodní vztahy a co řeší mezinárodní organizace, v nichž budou po celý rok zastupovat vybrané státy. Hlavním hostem prvního přípravného setkání byl náměstek ministra obrany a bývalý účastník Summitu Daniel Koštoval.

Zahájili jsme také projekt, který by měl zvýšit povědomí o aktuálních tématech projednávaných Evropským parlamentem. Série seminářů začala ostravskou debatou o energetické bezpečnosti s účastí europoslance Evžena Tošenovského a předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové. Debaty organizuje AMO ve spolupráci s portálem EurActiv.cz díky laskavé podpoře Evropského parlamentu. Podívejte se na reportáž z průběhu kulatého stolu, kterou připravila TV Polar.

Chorvaté si připomněli 25 let od pádu Vukovaru. Jaké jsou současné vztahy na Balkáně? A jak je zde vnímána Evropská unie, která do konfliktu vstupovala s nabídkou budoucího členství pro balkánské státy? Význam památného chorvatského svátku a dozvuky v podobě současných a budoucích vztahů v regionu komentuje pro Český rozhlas Plus Tomáš Jungwirth.