Novinky z AMO

Lze hodnotit varšavský summit NATO jako úspěšný? V čem se liší pohled větších a menších členských států NATO na jeho výsledky? Co nového přinesl pro vztahy NATO s EU a Ruskem? Jana Hujerová rekapituluje v novém briefing paperuvýsledky červencového summitu NATO ve Varšavě a zamýšlí se, co bude v příštích měsících následovat. Publikace vychází ze závěrů konference NATO Warsaw Summit: What Did Warsaw Deliver and What’s Next?, kterou organizovala na začátku září AMO ve spolupráci s Odborem veřejné diplomacie NATO a Velvyslanectvím Polska v České republice.

„Tváří v tvář nejhorší geopolitické situaci od konce studené války česká vláda stále odmítá věřit, že země pro svou obranu bude muset konat několikanásobně více a rychleji než činí dosud,” varuje Jakub Kufčák v Lidových novinách. Komentuje tak výroky premiéra Sobotky z nedělního vysílání pořadu Otázky Václava Moravce o českém obranném rozpočtu a nedodržování slibu spojencům.

Doněcký propagandistický televizní kanál Oplot odvysílal na konci října rozhovor se samozvanou „konzulkou“ Doněcké lidové republiky (DLR) v ČR Nelou Liskovou. V čem všem neměla Nela Lisková pravdu, shrnují Michal Lebduška a Lyudmyla Tysyachna pro Stopfake.org.

Přednáška Martina Hály o současné politické a bezpečnostní situaci v Číněodstartoval 7. ročník vzdělávacího projektu AMO Lectures for Young Asia Scholars (ALYAS). V rámci 8 seminářů se vybraní vysokoškolští studenti a mladí výzkumníci se zájmem o Asii dozví více například o vztazích Číny s USA, obchodní politice této země či kybernetické bezpečnosti.