Novinky z AMO

USA zvolí 8. listopadu 2016 svého 45. prezidenta. Přihlašte se na veřejnou debatu s experty na volební kampaně a americké volby, kterou pořádáme den před volbami – v pondělí 7. listopadu 2016 od 18:00 v pražském DOXu. Debata je spojena se studentskou simulací americké prezidentské debaty. Úvodní slovo pronese velvyslanec USA v ČR, J.E. Andrew H. Schapiro, dále na akci vystoupí Silvie Lauder (Respekt), Anna Matušková (Fakulta sociálních věd UK), a Tomáš Klvaňa (New York University Prague). Partnery akce jsou Velvyslanectví USA v ČR a Centrum současného umění DOX. Zároveň ve spojitosti s akcí shrnuje Jakub El-Ahmadieh ve třech briefing paperech, jaké jsou postoje obou kandidátů k zahraniční a bezpečnostní politice nebo sociálním a ekonomickým otázkám.

AMO připravila infografiku, která prostřednictvím časové osy dává do kontextu aktuální dění v EU. Grafika vznikla díky laskavé podpoře Konrad-Adenauer-Stiftung.

Jak by se měla změnit migrační a azylová politika EU? Odpověď hledal soutěžní projekt AMO, který na základě call for papers vybral čtyři rozdílná východiska. Pročtěte si čtyři vítězné návrhy:

  • Policy paper Markéty Blažejovské (Evropské hodnoty) a Radka Hokovského (Evropské hodnoty)
  • Policy paper Karolíny Křelinové (Graduate Institute of International and Development Studies, Ženeva) a Zuzany Pavelkové (Central European University, Budapešť)
  • Policy paper Martina Rozumka (Organizace pro pomoc uprchlíkům) a Zuzany Števulové (Liga za ľudské práva)
  • Policy paper Libora Studeného (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže)

Policy papery byly vybrány v call for papers v rámci projektu, který realizuje AMO a Institut aktivního občanství ve spolupráci s pražskou kanceláří Heinrich-Böll-Stiftung. Názory vyjádřené v textu nejsou oficiálním stanoviskem těchto organizací.

“Pokud je česká ochrana amerických zájmů v Sýrii jedinou významnou náplní vztahů s USA, pak je to smutný obrázek naší transatlantické vazby. Problém bezobsažnosti česko-amerických vztahů však musí být řešen jinak a jinde. Ne v Damašku,” hodnotí Vít Dostál angažmá české diplomacie v Sýrii pro týdeník Dotyk.

Jak v současnosti vypadá plán bankovní unie EU? A jaká je pozice České republiky? Kryštof Kruliš ve svém briefing paperu popisuje nadstavbové pilíře bankovní unie eurozóny, které jsou aktuálně v plánu, a shrnuje postoj České republiky. Briefing paper byl podpořen Konrad-Adenauer-Stiftung.