Novinky z AMO

AMO spouští novou českou verzi ukrajinského webového portálu StopFake.org, který metodou tzv. factcheckingu ověřuje fakta a vyvrací dezinformace o dění na Ukrajině objevující se v médiích. Web je také platformou pro analýzu kremelské propagandy. Vlaďka Votavová představuje projekt pro Český rozhlas Plus, Michal Lebduška pak vysvětluje, proč nebyl Krym Chruščovovým darem, jak některá média uvádějí. Česká jazyková verze webu StopFake je realizována ve spolupráci s East European Information Centre (EEIC) za podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu transformační spolupráce ČR.

Zveme vás na kulatý stůl s představiteli ukrajinského Reanimačního balíčku reforem, kteří budou hovořit o současném dění na UkrajiněPřihlašte se a přijďte se 26. října 2016 od 18:00 zeptat do sídla AMO (Žitná 27, Praha 1) na cokoli, co vás o Ukrajině zajímá! Reanimační balíček reforem (RPR) je ukrajinská občanská platforma sdružující 66 nevládních subjektů. Slouží coby koordinační centrum pro rozvoj a implementaci klíčových reforem na Ukrajině. Debata bude probíhat v angličtině.

Tento týden navštívil ČR tibetský duchovní vůdce dalajlama. AMO se v rámci Asociace pro podporu demokracie a lidských práv DEMAS, jejímž je zakládajícím členem, připojuje ke stanovisku reagujícímu na společné prohlášení nejvyšších ústavních činitelů ČR, které bylo vydáno 18. října. Stanovisko bylo odesláno k rukám prezidenta, premiéra a předsedů Poslanecké sněmovny a Senátu. Návštěvu Jeho svatosti komentuje v ČT Ivana Karásková.

Stále se můžete přihlásit na brněnskoupražskou studentskou simulaci amerických prezidentských debat, které AMO pořádá v pondělí 24. října 2016 od 17:30 v Brněa 7. listopadu v Praze. Simulace jsou spojeny s veřejnou debatou s experty na volební kampaně a americké volby. V Brně vystoupí Miloš Gregor (Fakulta sociálních studií MUNI), Jakub El-Ahmadieh (AMO), a Jeffrey Vanderziel (Filozofická fakulta MUNI). Partnery akce jsou Velvyslanectví USA v ČR a Europe Direct Brno.

Petr Boháček komentuje v blogu volbu nového generálního tajemníka OSN: „Antonio Guterres je změnou k lepšímu, nebojí se kritizovat velmoci a být lídrem, revoluci však nepřinese a OSN bude stále symptomem nefunkčního mezinárodního společenství.”