Novinky z AMO

Jak by měla vypadat reformovaná evropská migrační a azylová politika v létě 2017? Již v pondělí 10. října 2016 od 17:00 se bude v ČSOB Inspirace konat veřejná debata spojená s prezentací čtyř policy paperůpřipravených v rámci projektu Azylová a migrační politika EU do roka a do dne.  Více o akci si můžete přečíst na našich stránkách, svou účast můžete potvrditzde. Projekt organizujeme ve spolupráci s Institutem aktivního občanství za podpory pražské kanceláře Heinrich-Böll-Stiftung.

Přihlašte se do 7. ročníku vzdělávacího projektu ALYAS, který se letos bude věnovat Číně. Vzdělávací program je určen vysokoškolským studentům a mladým výzkumníkům se zájmem o Asii – celkem 8 přednášek, které se budou konat v průběhu zimního semestru 2016, se bude letošní rok soustředit výhradně na Čínu. Vybraní studenti budou mít možnost zúčastnit se uzavřených seminářů, přednášek a kulatých stolů s předními experty na toto téma z ČR i zahraničí. Přihlásit se do projektu můžete do 16. října 2016 zasláním životopisu a krátkého motivačního dopisu (max. 300 slov) na email .

K čemu došlo na Krymu v srpnu letošního roku? Jak dopadl zářijový pokus o příměří? A jak vypadají varianty řešení? Pavel Havlíček ve svém briefing paperushrnuje současnou bezpečnostní situaci na Ukrajině. Briefing paper byl připraven v rámci projektu „Posílení veřejné kontroly v ukrajinských regionech“, který je podpořen Ministerstvem zahraničních věcí ČR v rámci Programu transformační spolupráce.

„V uplynulé dekádě se zdálo, že se polsko-ukrajinské spory daří úspěšně urovnávat. Po nástupu nové polské vlády ale došlo k několika událostem, kterézlepšování vzájemných vztahů mohou ohrozit,” píše Michal Lebduška na stránkách čtvrtletníku Demokratický střed.

Maďaři hlasovali o přijetí uprchlických kvót v referendu. Kvóty většina hlasujících odmítla, výsledek je však pro malou účast neplatný. Opozice to označuje za jasnou prohru premiéra Orbána. Bude mít referendum konsekvence ve vnitropolitické situaci a zareaguje na výsledky nějak EU? Možné dopady maďarského hlasování komentuje pro Český rozhlas Plus Vít Dostál.