Novinky z AMO

Jak by měla vypadat reformovaná evropská migrační a azylová politika v létě 2017? Zveme Vás na veřejnou debatu spojenou s prezentací čtyř policy paperůpřipravených v rámci projektu Azylová a migrační politika EU do roka a do dne. Akce se uskuteční 10. října 2016 od 17:00 v prostorách ČSOB Inspirace (bývalý Era svět). Více o akci si můžete přečíst na našich stránkách, svou účast můžete potvrditzde. Projekt ve spolupráci s Institutem aktivního občanství podpořila pražská kancelář Heinrich-Böll-Stiftung.

Stále je také otevřená registrace na naši debatu Krize EU? Český a německý pohled na budoucnost Evropy, která se uskuteční již 5. října od 19:00 v Goethe-Institutu.

Bratislava hostila 16. září neformální summit čelních představitelů Evropské unie. Kryštof Kruliš ve svém briefing paperu popisuje průběh a především výsledky bratislavského summitu EU. Vysvětluje, proč vzhledem k obecnosti přijatých dokumentů můžeme závěry summitu považovat spíše za předzvěst dalších jednání Evropské rady, a mluví o oblastech, kterým se věnuje přijatá Cestovní mapamigraci, bezpečnosti, ekonomickému a sociálnímu rozvoji a mládeži. Briefing paper byl připraven díky podpoře Konrad-Adenauer-Stiftung.

Prezidentské volby v Uzbekistánu byly stanoveny na 4. prosince 2016, do tří měsíců po úmrtí bývalého prezidenta. “O budoucím lídrovi země rozhodnou současné uzbecké elity, jejichž zájmem je udržení dosavadních mocenských poměrů,”usuzuje z dosavadního vývoje po smrti Islama Karimova ve svém článku pro týdeník Dotyk Jana Hujerová.

Podle Spolkové vlády ohrožují sociální smír a prosperitu ve východním Německu pravicový extremismus a xenofobie. Rozdíly mezi západním a východním Německem, azylovou politiku a volební výsledky v Německu komentuje v pořadu Horizont ČT24 Zuzana Lizcová.