Novinky z AMO

Zveme Vás na debatu o česko-německých vztazích Krize EU? Český a německý pohled na budoucnost Evropy, která se uskuteční 5. října 2016 od 19:00 v Goethe-Institutu. Na akci vystoupí Petr Drulák, politický náměstek MZV, Anna-Lena Kirch, analytička GMF, a Ulrich Speck, německý novinář a analytik, za moderace Zuzany Lizcové (AMO) a Volkera Weichsela (Osteuropa). Více o akci naleznete zde, registrovat se můžete vyplněním tohoto odkazu. Debata proběhne v češtině a němčině, a to ve spolupráci s German Association for the Study of Eastern Europe (DGO) a Goethe-Institutu a díky laskavé podpoře Česko-německého fondu budoucnosti.

O den dříve, 4. října 2016 od 16:00, Vás zveme na veřejnou debatu v ostravském Impact Hubu. Na diskuzi o současné politické, bezpečnostní a ekonomické situaci na Ukrajině Jak se vyznat v rusko-ukrajinském konfliktu? vystoupí Vladimír Baar (vedoucí Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF OSU), Luboš Palata (redaktor MF DNES) a Pavel Havlíček (AMO), moderátorkou bude ředitelka AMO Vlaďka Votavová. Zaregistrovat se můžete prostřednictvím tohoto odkazu. Debata proběhne díky podpoře našich partnerů Eurocentrum Ostrava, Europe Direct Ostrava, Česká rozvojová agentura a pražská kancelář Heinrich-Böll-Stiftung.

Obama je dle mého názoru o něco úspěšnější, než je mu často přikládáno. Nicméně je pravdou, že se v zahraniční a bezpečnostní politice dopustil spousty chyb. Ale abychom byli fér, je třeba říct, že situace ve světě k němu nebyla příliš přívětivá,“ komentuje Jakub El-Ahmadieh pro Český rozhlas Plus dosluhujícího prezidenta ve světle projevů po newyorských útocích.

Hledání vize se diskutovalo na první velké akci bez Velké Británie – summitu EU v Bratislavě. Shoda na řešení migrační krize se však mezi lídry EU stále nerýsuje. Jednání členských států na neformálním bratislavském summitu komentuje pro ČT24 Kryštof Kruliš.

V Rusku proběhly parlamentní volby, strana spojená s prezidentem Putinem získala 44 % hlasů. Před volbami analyzoval pro Aktuálně.cz situaci v Rusku Václav Lídl: „Rusové jsou jako málokterý národ ochotni podstupovat nejrůznější útrapy kvůli ideálu státu a jeho imperiálního postavení. Putin je tak schopen si kupovat přízeň části populace prostřednictvím akcí proti Ukrajině či v Sýrii. Je ovšem jasné, že tuto politiku nelze provádět do nekonečna.“

Premiér Republiky srbské Milorad Dodik vyhlásil na konec září referendum o ustanovení nového státního svátku. Datum je ale kontroverzní – 9. ledna. Konání referenda proto už předtím zakázal Ústavní soud, Dodik přesto za jeho konáním stojí. Mocenské a politické boje v etnicky rozdělené zemi komentuje v pořadu Týden v justici Tomáš Jungwirth.