Novinky z AMO

Bělorusku se 11. září 2016 uskutečnily volby do dolní komory Parlamentu. Poprvé po 20 letech se do něj dostali 2 „nevládní“ kandidáti, konkrétně kandidátky. AMO pořádá 19. září 2016 veřejnou debatu, která analyzuje výsledky parlamentních voleb v Bělorusku. Na debatě vystoupí Pavel Daněk, AMO, Uladzimir Labkovič, koordinátor kampaně „Ochránci lidských práv za svobodné volby“ (Vjasna), Dagmar Novohradská, MZV ČR, Yuri Stukalou, kandidát do dolní komory Parlamentu a občanský aktivista. Více o akci a registrace zde.

Splňuje Česká republika kritéria pro vstup do eurozóny? Je potřeba reforma současného institucionálního rámce pro vztah eurozóny a zemí stojících mimo ni? A jak se situace změnila po britském referendu? Kryštof Kruliš ve svém briefing paperu shrnuje aktuální situaci České republiky ve vztahu k eurozóně i s přihlédnutím k výsledkům britského referenda o setrvání v Unii. Briefing paper byl připraven díky podpoře Konrad-Adenauer-Stiftung.

“Rakousko potřebuje bezpečnost, hlásá výrazný nápis na plakátu, kterému vévodí usměvavá tvář Norberta Hofera. Kandidát pravicově-populistických Svobodných(FPÖ) opět platí za favorita klání o nejvyšší úřad v zemi,” píše Zuzana Lizcová ve svém komentáři pro Dotyk, kde shrnuje situaci před opakovanými prezidentskými volbami v Rakousku.

Podruhé za necelý rok proběhly v Chorvatsku parlamentní volby. Konzervativní HDZ pravděpodobně dokáže najít dost poslanců pro většinovou koalici. A sociální demokraté odmítají jednat o velké koalici, komentuje pro Český rozhlas Plus Tomáš Jungwirth.

Jak fungují nejznámější projekty postavené na principech sdílené ekonomiky? A ve kterých státech světa už tento nový ekonomický fenomén dokáže uživit miliony lidí? Fenomén sdílené ekonomiky v hodinovém speciálu pro Český rozhlaspopisuje Kryštof Kruliš.