Novinky z AMO

Zahájili jsme přijímací řízení do XXII. ročníku Pražského studentského summitu. Šanci uspět a udělat krok ke své budoucnosti mají všichni studenti střední nebo vysoké školy v České republice. Termín uzavření přijímacího řízení do Modelu OSN je stanoven na 30. září, do Modelů NATO a EU pak 14. října. Projektu se každoročně účastní více než 320 studentů z celé České republiky, hlavní vzdělávací metodou je simulace jednání mezinárodních organizací – OSN, NATO a pro vysokoškoláky Evropské unie.

Do 10. října se mohou středoškolští studenti také přihlásit na simulaci americké prezidentské debaty a zkusit si, jaké to je zastávat postoje republikánských či demokratických kandidátů.

Jakub Kufčák ve svém briefing paperu shrnuje závěry summitu NATO ve Varšavě. Popisuje, jakým způsobem se Aliance snaží zůstat připravena na různé situace, věnuje se přítomnosti NATO na východě Evropy a vysvětluje, jakým způsobem budou blíže spolupracovat NATO a EU. Publikace vyšla díky podpoře Odboru veřejné diplomacie NATO. V komentáři pro EurActiv.com se Kufčák zaměřuje na myšlenku „evropské armády“, o jejíž potřebě teď mluví čeští politici.

Turecké mocenské ambice v regionu Blízkého východu skončily spíše neúspěšně.Turecko se obtížně dostává z izolace a NATO a evropské státy pro něj budou nadále klíčovými garanty bezpečnosti, shrnuje v novém blogu turecký vývoj v posledních dvou desetiletích Tomáš Kaválek. Fotografie z diskuzního setkání pro politiky, které se věnovalo stejnému tématu, si můžete prohlédnout zde. Akce proběhla díky podpoře České rozvojové agentury.

Donald Tusk se na Slovensku sešel s Robertem Ficem a jednali o bratislavském summitu, který proběhne v polovině září. Co můžeme od summitu čekat, rozebírá ve Studiu ČT24 Vít Dostál.

Po několika hodinách spekulací potvrdila uzbecká média zprávu o smrti prezidenta Islama Karimova. Sám Karimov si následníka nevychovával, proto světová média uvažují, kdo by ho mohl nahradit. Možné důsledky smrti uzbeckého prezidenta na celou zemi komentuje pro Český rozhlas Plus Jana Hujerová.

Dva týdny strávila německá kancléřka Angela Merkel setkáváním se s lídry zemí po celé EU. Výsledky „evropského maratonu“ shrnuje pro Českou televizi Vít Dostál. Zuzana Lizcová komentuje pro ČT24 kancléřčino pražské odpoledne a proLidovky.cz její volební porážku v Meklenbursku – Předním Pomořansku. Míní však, že pro celostátní měřítko nemá ztráta CDU zásadní význam.