Novinky z AMO

Muž po padesátce, vzděláním ekonom, mluvící 4 jazyky – takováto definice průměrného současného člena diplomatického sboru vyplynula z analýzy, kterou Vít Borčany připravil již potřetí u příležitosti porady velvyslanců. Prezident Zeman stihne do konce svého období jmenovat méně než 20 nových diplomatů, jediný momentálně neobsazený post je na pařížské ambasádě.

Dva měsíce uplynuly od hlasování o brexitu – ty přinesly ujasňování britských plánů a první zatěžkávací zkoušky nové vlády. Možné dopady na nálady v EU a budoucnost evropské integrace i České republiky a další výstupy expertníhokulatého stolu, který jsme organizovali den po hlasování, shrnuje Kryštof Kruliš vnovém briefing paperu. Publikace vyšla díky podpoře Konrad Adenauer Stiftung.

Čistky v Turecku pokračují: po zástupcích armády, státní správy a univerzit se pravděpodobně pozornost vlády přesune k soukromé a korporátní sféře. „Když propustíte třetinu generálů a admirálů, tak to určitě ovlivní bojeschopnost armády,“ říká Tomáš Kaválek v rozhovoru pro iDnes.czV zemi samotné se rozehrává pečlivě inscenované drama národní jednoty, komentuje Zora Hesová dění ve svém článku na a2larm.cz. Všechny mediální výstupy k tomuto tématu si můžete prohlédnout zde.

Překvapivě dopadla volba nestálých členů RB OSN pro období 2017-2018. Jak píše Martin Mezenský v blogu na Aktuálně.cz, několik neúspěšných kol hlasování nevedlo k odstoupení některého z uchazečů o křeslo, či nalezení kompromisního třetího kandidáta, ale k rozdělení dvouletého mandátu mezi oba soupeře – Itálii a Nizozemsko.

AMO Vás srdečně zve na mezinárodní konferenci European Cybersecurity Forum – CYBERSEC, která se letos koná 26.-27. září 2016 v polském Krakově. Na akci vystoupí také Tomáš Maďar.

Úspěšně byl ukončen další projekt, jehož je AMO partnerem – již 15. ročník Visegradské letní školy, která se konala v červenci. O vnitřním trhu v zemích V4 na něm přednášel i Kryštof Kruliš.