Novinky z AMO

Smyslem zahraniční politiky není růst počtu pracovních míst nebo zvýšení obratu velkých firem, ale koordinované prosazování našich zájmů. Ty jsou jistě širší než zájmy dílčích korporací, píše v novém AMO blogu Vlaďka Votavová. K tématulidskoprávní politiky ČR proběhl na konci června diskusní panel spolupořádaný Asociací pro podporu demokracie a lidských práv DEMAS a Zastoupením Evropské komise v České republice. Fotografie z akce naleznete zde.

Druhé kolo rakouských prezidentských voleb, v němž Alexander Van der Bellen těsně porazil kandidáta Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norberta Hofera, se bude opakovat na začátku října. Důvodem je porušování předpisů během sčítání korespondenčních hlasů. Současné nálady v Rakousku pro magazín Reportérdetailně rozebírá Zuzana Lizcová.

“Odchod Británie z Unie může vrátit politiku rozšiřování na stůl. Současným uchazečům o členství přesto neprospěje,” píše ve svém blogu z diskuze na naší konferenci k rozšiřování ‪EU Tomáš Jungwirth. Blog byl vydán za podpory Nadace Hannse Seidela.

Na začátku července se konal ve Varšavě summit Severoatlantické aliance. Jak uvádí Jakub Kufčák ve svém komentáři na webu ČT24,  ‪NATO sice na summitu učinilo kroky k tomu, aby zůstalo relevantní páteří euroatlantické bezpečnosti. Hlavní iniciativa ale bude záviset na USA, což vzhledem k podzimním prezidentským volbám vzbuzuje určité obavy, pokud ve volbách zvítězí Donald ‪Trump. Více si o summitu přečtěte a poslechněte zde.

Velmi dramatický měsíc zažilo TureckoNezdařený puč vedl ke ztrátám na životech, zatčení tisíců představitelů armády, justice či policie i prohloubení polarizace turecké společnosti. Pozadí neúspěšného převratu rozebírá pro týdeník Dotyk Tomáš Kaválek. Všechny naše výstupy k tomuto tématu najdete pod tímto odkazem.

Členské státy ‪EU prodloužily na konci června protiruské sankce o dalších šest měsíců. Jak vyjednávání probíhala a v jakém stavu jsou dohody z Minsku mezi Ukrajinou a Ruskem, se dočtete v blogu Pavla Havlíčka.

Rádi bychom se s vámi také podělili o výroční zprávu mapující činnost AMO v roce 2015. Najdete v ní informace o našich projektech, publikacích a akcích či podrobnosti o hospodaření a partnerech.