Novinky z AMO

Proč se bojíme migrace? Touto otázkou se bude zabývat veřejná debata, kterou pořádáme v pondělí 20. června od 18:30 do 20:00 v Liberci (Kino Varšava, Frýdlantská 285/16). O migrační krizi a vnímání uprchlíků ve společnosti budou za moderace Květy Vinklátové (městská zastupitelka a nakladatelka) diskutovat Eva Kočárková (Člověk v tísni), Věra Roubalová (psychoterapeutka), Ibrahim Sulejman (fotograf původem ze Sýrie) a Zora Hesová (AMO). Akce se uskuteční za podpory pražské kanceláře Heinrich-Böll-Stiftung a České rozvojové agentury. V případě zájmu se, prosím, registrujte zde. Těšíme se na Vaši účast.

Rádi bychom Vás také srdečně pozvali na mezinárodní konferenci o budoucnosti evropské politiky rozšiřování. Akce „Enlargement: A Closed Chapter of EU History?“ se bude konat v úterý 21. června od 17:00 v Praze (Anglo-americká vysoká škola, Letenská 5). Panelové diskusi bude předcházet prezentace výzkumné studieKonrada Niklewicze z varšavského Civic Institute. Akce je organizována ve spolupráci s Hanns-Seidel-Stiftung, Wilfried Martens Centre for European Studies a Anglo-americkou vysokou školou. Svoji účast, prosím, potvrďte vyplněním tohoto formuláře.

Máte zájem nahlédnout do chodu AMO a spolupodílet se na našich výzkumných projektech? AMO hledá do svého týmu stážistu s nástupem od poloviny srpna. Zájemci mohou své životopisy zasílat do 19. června na anna.kuznicka@amo.cz.

Polsko se 1. července ujme předsednictví ve Visegrádské skupině. Co lze od polské vlády pod vedením národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) očekávat? Ideologická východiska, na kterých staví současná polská středoevropská politika, a konkrétní sektorové iniciativy, na které se Polsko prioritně zaměří, zkoumá ve svém policy paperu Vít Dostál. Text byl vydán za podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů Česko-polského fóra.

315 delegátů, 56 hostů, 6 zúčastněných zemí – takový byl XXI. ročník Pražského studentského summitu, našeho největšího vzdělávacího projektu. Celá závěrečná zpráva je k nahlédnutí zde. Prohlédněte si také kompletní fotogalerii ze všech pěti přípravných setkání, doprovodných akcí i závěrečné konference.

V průběhu letošního primárkového klání do popředí vystoupila otázka demokratičnosti a spravedlnosti současného amerického volebního systému. O prohlubujícím se rozkolu uvnitř republikánského i demokratického tábora píše na blogu AMO Jakub El-Ahmadieh.

Evropská komise vydala v minulém týdnu doporučení k fungování sdílené ekonomiky na vnitřním trhu EU. Co pojem sdílená ekonomika obnáší a jak se k tomuto fenoménu Komise staví, objasňuje v Českém rozhlase Plus Kryštof Kruliš.