Novinky z AMO

Několikaměsíční vnitrostranický souboj Republikánů a Demokratů o kandidaturu na post amerického prezidenta vyvrcholí v červenci na celonárodních nominačních sjezdech. Jakým způsobem se prezidentské kampaně financují a jak se k dosavadní podobě americké obchodní politiky staví Hillary Clintonová a Donald Trump, objasňují ve svém briefing paperu Jakub El-Ahmadieh a Kryštof Kruliš. K tématu prezidentských voleb a TTIP jsme také uspořádali pracovní obědpro novináře s americkým expertem Shermanem E. Katzem. Fotografie ze setkání jsou k nahlédnutí zde. Akce a vydání publikace byly podpořeny Friedrich Naumann Foundation for Freedom.

S potěšením Vám představujeme anglickou verzi naší výroční, v pořadí již 10., hodnotící publikace Agenda pro českou zahraniční politiku 2016Chybějící strategická rozvaha a nadhled politických elit neumožnily ČR ani v loňském roce nalézt na řadu aktuálních ani dlouhodobějších zahraničněpolitických otázek patřičnou odpověď. Kriticky se autoři knihy staví zejména ke krokům prezidenta a reakci na uprchlickou krizi, vyzdvihují naopak prohlubování zahraničněpolitické spolupráce s Německem či Jižní Koreou. V souhrnu za svoje počínání na diplomatickém poli v uplynulém roce obdržela Česká republikaznámku 3+. Vydání publikace bylo podpořeno pražskou kanceláří Heinrich-Böll-Stiftung a Českou rozvojovou agenturou a Ministerstvem zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

Ve světle tzv. uprchlické krize, která zasáhla EU v loňském roce, se stávající evropský azylový a migrační systém ukázal být neefektivní. S jakými přetrvávajícími výzvami a dilematy se bude muset EU vypořádat, nastiňují na portále EurActiv.cz Zora Hesová a Tomáš Jungwirth. Máte představu, v čem tkví klíč ke spravedlivé, funkční a udržitelné azylové a migrační politice? Do 23. června se můžete zapojit do naší soutěže. Těšíme se na Vaše návrhy

Přestože je významná část ukrajinských médií nadále ve vlastnictví oligarchů, veřejnoprávní prostor se vyznačuje poměrně vysokou mírou plurality a svobody slova. Kdo jsou hlavní hráči, kteří působí na ukrajinské mediální scéně, popisuje v Demokratickém středu Michal Lebduška.

Nebývale vyrovnané druhé kolo rakouských prezidentských voleb, v nichž jen těsně neuspěl kandidát pravicově-populistické FPÖ, s napětím sledovala celá Evropa.Proč bitvou o Hofburg zápas o směřování Rakouska a osud demokracie v zemi nekončí, objasňuje v týdeníku Dotyk Zuzana Lizcová.

Také v OSN proběhne v tomto roce obměna na nejvyšším postu. Šance slovenského ministra zahraničních věcí Miroslava Lajčáka na získání funkce generálního tajemníka OSN posuzuje na portálu aktuálne.sk Vít Dostál.