Novinky z AMO

Jakou podobu by měl mít funkční a udržitelný evropský azylový a migrační systém? Co by mělo být jeho prvotním cílem a jak by měl být finančně a institucionálně zajištěn? AMO ve spolupráci s Institutem aktivního občanství za podpory pražské kanceláře Heinrich-Böll-Stiftung vyhlašují soutěž o nejlepší návrhy na novou reformovanou architekturu azylové a migrační politiky EU. Své nápady ve formě dvoustránkových abstraktů můžete zasílat do 23. června na . Čtyři vybrané příspěvky budou následně rozpracovány do podoby honorovaných policy paperů a veřejně prezentovány na debatě v září.

Přečtěte si také briefing paper Zory Hesové a Tomáše Jungwirtha, který rekapitulujeprůběh uprchlické krize, první pokusy o koordinovaný postup a hledání společné celoevropské odpovědi na tuto výzvu. integrační politice evropských států a problematice začleňování muslimských komunit v Evropědiskutuje Hesová v pořadu Události, komentáře na ČT24. Dilemata a paradoxy, s nimiž se potýká německý přístup k řešení této otázky, rozebírá Tomáš Jungwirth na portálu Aktuálně.cz.

V Rakousku došlo v uplynulých dnech k obměně na obou nejvyšších státních postech. Druhé kolo prezidentských voleb, z nichž s těsným náskokem vyšel jako vítěz nezávislý kandidát Alexander van der Bellen, obnažilo hlubokou rozštěpenost rakouské společnosti. Jaká témata hrála v předvolební kampani klíčovou roli a z jaké části elektorátu čerpali svoji největší podporu oba kandidáti, objasňuje v komentáři pro iDNES.cz Zuzana Lizcová. Jaké proměny na rakouské politické scéně lze očekávat v souvislosti s nástupem nového kancléře Christiana Kerna, nastiňuje Lizcová v Českém rozhlase Plus.

Novým tureckým premiérem byl v neděli na mimořádném sjezdu vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) zvolen Binali Yildirim. Jak by mohla změna na premiérském postu ovlivnit přístup Turecka k březnové dohodě s EU, posuzuje ve Studiu ČT24 Tomáš Kaválek. K otázce vízové liberalizace s Unií, kterou smlouva předpokládá, se Kaválek vyjadřuje v Českém rozhlase Plus.

Termín, který dala Evropská komise polské vládě Práva a spravedlnosti (PiS), aby pokročila v řešení krize týkající se Ústavního soudu, v pondělí vypršel. Jaký další postup ze strany EU lze očekávat, rozebírá v Horizontu ČT24 Vít Dostál.