Novinky z AMO

Odhady nasvědčují, že ekonomický přínos spojený s využitím nevyčerpaných kapacit sdílené ekonomiky by mohl v rámci EU přesáhnout 500 miliard EUR. Jakými specifiky se vyznačuje fungování sdílené ekonomiky v ČR a jaké platformy působí na českém trhu, ve svém research paperu analyzují Kryštof Kruliš a Alice Rezková. Studie byla připravena jako odborná analýza pro Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

Tématu sdílené ekonomiky se bude také věnovat mezinárodní konference, kterou AMO pořádá společně s europoslankyní Ditou Charanzovou (ALDE). Dvoupanelová debata Sharing Economy: The View from the Visegrad Group se uskuteční 25. května 2016 v Evropském parlamentu v Bruselu (místnost ASP 5 G-1, budova Altiero Spinelli, Rue Wiertz 60, Brusel). Na akci se, prosím, registrujte prostřednictvím tohoto formuláře. Těšíme se na Vaši účast.

Neuvážené slovní výroky vrcholných představitelů vlády v loňském roce opět zastiňovaly praktické příspěvky ČR ke společné obraně, demonstrující snahu věrohodně se podílet na spojeneckých aktivitách NATO. Ani v roce 2015 nepatřila alianční agenda k vládním prioritám, soudí na blogu AMO Jakub Kufčák. Text byl publikován za podpory Odboru veřejné diplomacie NATO. Celou Agendu pro českou zahraniční politiku 2016, ze které článek vychází, si můžete přečíst zde.

Rakouský kancléř Werner Faymann podal demisi. Obtíže, s nimiž se potýkala vládní koalice pod Faymannovým vedením v posledních letech, rozebírá naiDNES.cz Zuzana Lizcová. Aktuální situaci na rakouské politické scéně před blížícím se druhým kolem prezidentských voleb hodnotí Lizcová také v Českém rozhlase Plus.

Po 36 letech proběhl v KLDR sjezd vládnoucí Korejské strany práce. Jak severokorejský režim reguluje reportování o místních poměrech v zahraničních médiích, komentuje pro ČT24 Michal Vodrážka.

Napětí před blížícím se referendem o setrvání Velké Británie v EU se stupňuje. O tom, jaké důsledky pro bezpečnostní situaci v Evropě by mohl Brexit mítjak velké byly ústupky, které se Davidu Cameronovi podařilo s Unií dojednat,polemizuje v ČT24 Kryštof Kruliš.