Novinky z AMO

AMO vydává svou již 10. výroční publikaci Agenda pro českou zahraniční politiku 2016. V letošním vydání autoři opět kritizují přístup prezidenta či chybějící strategickou rozvahu zahraničněpolitických elit, oceňují naopak vztah s Jižní Koreou či nastartování strategického dialogu s Německem. Celkově hodnotí autoři zahraniční politiku ČR v loňském roce známkou 3+ a v doporučeních pro rok 2016 uvádějí, že by se naše diplomacie měla zasadit o udržení Schengenského prostoru, podpořit Ukrajinu či posílit NATO. Hlavní zjištění publikace najdete v naší infografice.

Knihu představil editor Agendy Vít Dostál na debatě o české zahraniční politices účastí ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), poslankyň Kristýny Zelienkové (ANO) a Heleny Langšádlové (TOP 09) a senátora Václava Lásky (Strana zelených). Fotografie z akce naleznete zde. Knihu představíme také zítra, v úterý 3. května 2016 od 17:00 na Fakultě sociálních studií v Brně, kam se stále ještě můžete registrovat. Akce jsou organizované ve spolupráci s pražskou kanceláří Heinrich-Böll-Stiftung a Českou rozvojovou agenturou.

Přijetí Transatlantického obchodního a investičního partnerství (TTIP) bude mít pozitivní dopad na Českou republiku, přinese nárůst HDP i mezd a mírné zvýšení specializace naší ekonomiky. Uvádí to dopadová studie, na jejímž vzniku se podíleli Alice Rezková a Kryštof Kruliš. Zadavatelem studie je Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

Smlouva TTIP byla také jedním z témat amerického prezidenta Baracka Obamy během jeho návštěvy Německa. O očekávaných dopadech TTIP na evropský pracovní trh a tzv. zákonu Buy American Act hovoří v Horizontu ČT24 Kryštof Kruliš. Vnímání Spojených států napříč německou společností i pohled amerických státníků na zahraniční politiku kancléřky Merkelové komentuje ve Studiu ČT 24 Zuzana Lizcová.

Do druhého kola prezidentských voleb v Rakousku se poprvé v poválečné historii neprobojoval ani lidovecký ani sociálnědemokratický zástupce. O prezidentské křeslo se utkají reprezentanti pravicově populistické FPÖ a Strany zelených. O tom, zda lze tyto volby označovat za přelomové, polemizuje v komentáři pro iDnes.cz Zuzana Lizcová.

Ve čtvrtek 5. května se bude konat na pražském Střeleckém ostrově oslava Dne Evropy. Kromě zajímavých debat i bohatého kulturního programu můžete mezi 13:00 a 18:00 navštívit náš stánek. Přijďte se nás zeptat na cokoliv, co Vás o AMO zajímá.