Novinky z AMO

V uplynulém roce AMO předložila tvůrcům české zahraniční politiky sérii deseti doporučení. Podle našeho auditu loni dostála česká diplomacie svému potenciálu pouze z 50 %. Kde si ČR vedla nejlépe a v jakých otázkách se velkého pokroku dosáhnout nepodařilo, můžete zjistit na našem blogu. Nová Agenda pro českou zahraniční politiku spolu s doporučeními pro rok 2016 bude představena již tento čtvrtek 28. dubna v Domě Nadace ABF v Praze a následně v úterý 3. května na Fakultě sociálních studií v Brně. Těšíme se na Vaši účast.

Kromě blahopřání k 90. narozeninám královny Alžběty II. přijel Barack Obama do Spojeného království s jasným poselstvím k nadcházejícímu referendu o setrvání Velké Británie v EU. V čem spočívá paradox americké podpory evropské integrace, objasňuje na portálu tiscali.cz Kryštof Kruliš. V Českém rozhlase PlusKruliš také nastiňuje, jaká negativa by měl Brexit pro USA.

Po téměř dvou letech od zmrazení vzájemných vztahů v reakci na ruské angažmá na Ukrajině proběhlo zasedání Rady NATO-Rusko. Proč je současné vlídné ruské gesto spíše taktickým tahem než známkou proměny v postojích Moskvy, vysvětluje na blogu AMO Jakub Kufčák. Text byl vydán za podpory Odboru veřejné diplomacie NATO. Aktuální bezpečnostní situaci v Evropě před červencovým aliančním summitem ve Varšavě Kufčák analyzuje také ve Studiu 6.

V důsledku napjaté situace na východě Evropy Polsko modernizuje svoji armádu a navyšuje svoje výdaje na obranu. Jak se polská historická zkušenost promítá do polského přístupu k otázce bezpečnosti, objasňuje v Horizontu ČT24 Vít Dostál.

Prosincový masivní kybernetický útok na ukrajinskou elektrárnu v Ivano-Frankovské oblasti byl připomínkou toho, že se rusko-ukrajinský konflikt netýká pouze ozbrojených bojů na východě země. Okolnosti a důsledky tohoto incidentu rozebírá na natoaktual.cz Petr Boháček.

Průzkumy naznačují, že etablované německé politické strany ztrácí podporu veřejnosti. Co je důvodem odklonu od tradičních politických sil a zda dochází v Německu v souvislosti s uprchlickou krizí k radikalizaci společnosti, posuzuje v Horizontu ČT24 Zuzana Lizcová.

Ačkoli strategická nejednoznačnost sloužila Spojeným státům po dlouhou dobu jako vhodný odstrašovací prostředek pro zabránění konfliktu v tchajwanské úžině,nadešel čas přehodnotit tento přístup a vyslovit Tchaj-peji jednoznačnou podporu, říká v článku pro Taiwan In Perspective Michal Thim.

Tradiční spojenectví mezi USA a Saúdskou Arábií prochází napjatým obdobím. Jak se proměnila americká zahraniční politika na Blízkém východě od nástupu prezidenta Obamy, hodnotí v Horizontu ČT24 Jakub El-Ahmadieh.