Novinky z AMO

AMO ve spolupráci se Studentskou sekcí Mezinárodního politologického ústavu (IIPS) Vás srdečně zvou na brněnskou prezentaci a následnou veřejnou debatu k naší výroční publikaci Agenda pro českou zahraniční politiku 2016. Jak se v loňském roce dařilo ČR vypořádat s četnými mezinárodněpolitickými výzvami a jaké úkoly stojí před českou diplomacií letos, prodiskutují Michal Kořan (Ústav mezinárodních vztahů), Jakub Patočka (Deník Referendum) a Vít Dostál (AMO) za moderace Vlaďky Votavové (AMO). Panelová debata „Česká zahraniční politika bez strategické vize?“ se uskuteční v úterý 3. května od 17:00 do 19:00v prostorách Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně(posluchárna P51, Joštova 10, Brno). Svoji účast, prosím, potvrďte vyplněním tohoto formuláře.

Rádi bychom Vám také připomněli, že se stále můžete registrovat na první veřejné představení Agendy spojené s debatou představitelů českých politických stran, které proběhne ve čtvrtek 28. dubna od 17:00 do 19:00 v Domě nadace ABF (Václavské náměstí 31, Praha). Obě akce a vydání publikace jsou podpořeny pražskou kanceláří Heinrich-Böll-Stiftung a Českou rozvojovou agenturou.

„Britain Stronger in Europe“„Vote Leave“, oficiální kampaně dvou protichůdných názorových táborů, které budou před červnovým referendem o setrvání Spojeného království v EU soupeřit o přízeň britských voličů, byly spuštěny. Co status oficiální kampaně obnáší a jak se k otázce Brexitu staví jednotlivé politické síly v zemi, rozebírá v článku pro Roklen24 a ve Studiu ČT24Kryštof Kruliš. V Českém rozhlase Plus také posuzuje, jak může postoj Britů ovlivnit zveřejnění Panama Papers. Tuto kauzu Kruliš podrobněji komentuje na serveru Česká pozice.

Ve vládou kontrolovaných oblastech Sýrie proběhly parlamentní volby. Co Asadův režim vyhlášením voleb ve válkou zmítané zemi sledoval, vysvětluje v Českém rozhlase Plus Tomáš Kaválek. Jaký dopad na ženevská mírová jednánímohou volební výsledky mít, rozebírá Kaválek ve Studiu ČT24. V Horizontu ČT24také analyzuje vyostřující se situaci na bojišti a další očekávaný postup velmocí. O blízkovýchodních konfliktech, kde je násilí ospravedlňované náboženskými motivy, píše Zora Hesová v periodiku Dějiny a současnost.

Německo se připravuje na schválení nového zákona, který má vytvořit legislativní rámec pro integraci příchozích uprchlíků. Jaké kontroverze navrhovaný zákon vyvolává, popisuje na portálu Česká pozice Zuzana Lizcová.

V souvislosti s uprchlickou krizí sílí v českém veřejném prostoru projevy islamofobie. Problematikou negativních stereotypů o muslimech v médiích a ve společnostise podrobně zabývá text Zory Hesové ve 4liberty Review.

Evropská komise na návrh Bulharska a Rumunska jedná o možnosti zavedení tzv. recipročních víz vůči USA a Kanadě. Kritéria, kterými USA podmiňují liberalizaci vízového režimu, a legislativní kroky nezbytné pro ustanovení vízové povinnosti ze strany EU objasňuje v Českém rozhlase Radiožurnál Kryštof Kruliš.