Novinky z AMO

U příležitosti vydání naší výroční publikace Agenda pro českou zahraniční politiku 2016 bychom Vás rádi srdečně pozvali na její prezentaci s názvem „Soumrak české zahraniční politiky?“, která se bude konat ve čtvrtek 28. dubna od 17:00 do 19:00 v Domě nadace ABF (Václavské náměstí 31, Praha). Jak si ČR vedla na diplomatickém poli v předcházejícím roce a jakých doporučení by se měli politici a diplomaté držet letos, v úvodu zodpoví editor knihy, Vít Dostál. V následné panelové diskusi budou o stavu a směřování české zahraniční politiky debatovat představitelé českých politických stran. Akce a vydání publikace jsou podpořeny pražskou kanceláří Heinrich-Böll-Stiftung a Českou rozvojovou agenturou. Svoji účast, prosím, potvrďte vyplněním tohoto formuláře.

AMO rozšiřuje svůj tým a vyhlašuje několik výběrových řízení. Výzkumné centrum hledá analytiky se zaměřením na bezpečnostní politiku a se specializací na východní Evropu. Nabízíme také pozici grant officera. Přípravný tým Pražského studentského summitu, našeho celoročního vzdělávacího projektu, přivítá ve svých řadách uchazeče, kteří mají zájem spolupodílet se na organizaci nadcházejícího XXII. ročníku. Vybraní zájemci se mohou zapojit buď v předsednictvech jednotlivých modelů, jako redaktoři novin Chronicle nebo v organizačním zázemí celého projektu.

Ve středu se v Nizozemsku konalo referendum o asociační dohodě Ukrajiny a EU. V rozhovoru pro EurActiv.cz Anna Kuznická vysvětluje, jaké byly skutečné motivy pro pořádání referenda z pohledu jeho iniciátorů, a nastiňuje další osud asociační dohody po zamítavém postoji nizozemské veřejnosti. Co výsledky lidového hlasování vypovídají o aktuálních náladách a voličských preferencích nizozemských občanů před nadcházejícími parlamentními volbami, rozebírá na blogu AMO Filip Chráska. Jak se nástroje přímé demokracie stávají zajatci populistických a partikulárních zájmů, popisuje ve svém článku pro Demokratický střed Michal Lebduška.

Letošní, v pořadí již 7. ročník Česko-německého programu pro mladé profesionály (CGYPP) byl oficiálně zahájen. Prohlédněte si fotografieberlínského workshopu, v rámci něhož měli účastníci možnost setkat se s českým velvyslancem v Německu Tomášem Janem Podivínským a dalšími zajímavými hosty nebo navštívit nouzová ubytování pro uprchlíky. Projekt je pořádán ve spolupráci s Evropskou akademií Berlín za laskavé podpory Česko-německého fondu budoucnosti.

V pátek proběhly ve Varšavě mezivládní česko-polské konzultace. O agendě bilaterálních jednání a vzájemném vnímání obou národů hovoří v Českém rozhlase Plus Vít Dostál.

Obavy a očekávání českých občanů, které si spojují s Evropskou unií,analyzuje na základě výsledků studie Policy Matters pro Nadaci Friedricha Eberta na portálu Česká pozice Zuzana Lizcová.