Novinky z AMO

S potěšením Vám představujeme Zuzanu Lizcovou, naši novou analytičku se zaměřením na česko-německé vztahy a současnou politickou a společenskou situaci v německy mluvících zemích. Přečtěte si její první příspěvky pod afiliací AMO z portálu Česká pozice o tom, jak výsledky nedělních zemských voleb ovlivní dosavadní zahraničněpolitickou linii kancléřky Angely Merkelovéjak Německo řešíotázku integrace příchozích imigrantů.

V minulém týdnu jsme uspořádali několik akcí, které byly věnované českému a polskému pohledu na aktuální vývoj ve středoevropském regionu. O peripetiích současných česko-polských vztahůpojednává briefing paper Víta Dostála, který vznikl za podpory Friedrich Naumann Foundation. Prohlédněte si také fotogalerii z uzavřeného kulatého stolu o rozkolu mezi východem a západem Evropy a fotografiez následné veřejné debaty, která se zabývala otázkou, zda je střední Evropa odsouzena být „věčnou periférií“. O tomto tématu mluví Dostál také ve Studiu 6. Projekt byl realizován díky podpoře Česko-polského fóra.

Zatímco do nástupu prezidenta Xi Jinpinga byla Čína ve své zahraniční politice spíše reaktivní, iniciativa Hedvábné cesty přichází s ambiciózními cíli. Co je účelem nové iniciativy, jaký postoj k Cestě zaujímají ostatní světoví hráči a jaké příležitosti a rizika skýtá pro českou zahraniční politiku, ve společném research paperu analyzují Václav Kopecký, Václav Lídl, Alice Rezková a Michal Vodrážka. Text byl vydán jako operativní analýza pro Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

S blížícím se referendem o setrvání Velké Británie v EU sílí v Evropě obavy ze vzestupu nacionalismu a separatismu. Zmínky o tzv. „Czexitu“ a přístup českých vládních představitelů k EU komentuje pro EurActiv Ondřej Mocek.

XXI. ročník Pražského studentského summitu, našeho největšího vzdělávacího projektu, spěje ke svému vrcholu. Pětiměsíční přípravnou fázi, kde se účastníci formou přednášek a interaktivních seminářů učili diskutovat, formulovat svá stanoviska a obhajovat své názory, uzavřelo počátkem březnaposlední ze série pěti setkání, tentokrát na téma „Svět po krizi“. Fotografie z workshopu jsou ke zhlédnutí zdeZávěrečná konference, kde se studenti budou moci na čtyři dny vžít do role diplomatů a vyzkoušet si hájení zájmů svých zastupovaných států na simulovaných jednáních, proběhne od 1. do 4. dubna 2016.