Klientelismus a korupce v Orbánově politice vůči Číně: V nové publikaci „A Lucrative Relationship: Clientelist Corruption Underpins Orbán’s China Policy“ projektu MapInfluenCE analyzuje analytička Edit Zgut-Przybylska propojení mezi klientelistickým hybridním režimem v Maďarsku a prohlubování jeho vztahů s Čínou. Autorka také shrnuje doporučení, jak by mohla EU přistoupit k řešení neformálního výkonu pravomocí v Maďarsku a negativních aspektů ekonomických vztahů s Čínou.
Rozhovor o požáru v Českém Švýcarsku s Romanou J. Březovskou: iž několikátý den se hasiči i záchranné složky snaží zkrotit lesní požár v Českém Švýcarsku. Romana Jungwirth Březovská v rozhovoru pro EURACTIV.cz vysvětluje přímou souvislost mezi požáry, extrémními projevy počasí a klimatickou změnou: „Vznikl koktejl vhodných podmínek pro nastání extrémních jevů, které klimatická změna vytváří. Zrovna nyní je tímto jevem požár, ale mohla by to být i povodeň, vlny veder nebo silný vítr. Když se bavíme o požáru, tak se bavíme o koktejlu z řady ingrediencí – lidského faktoru, tedy nějaké zápalky, paliva, tedy dobře hořícího dřeva, extrémně nízké vlhkosti půdy a souhry pravděpodobnosti a náhody.“
Analytik Pavel Havlíček se v rozhovoru pro Český rozhlas zamýšlí, proč je podle průzkumů veřejného mínění většina Čechů pro vstup Ukrajiny do EU, ale v otázce Severoatlantické aliance jsou rozděleni: „Myslím, že na straně české veřejnosti může panovat určitá obava, co by to vlastně v praxi znamenalo. Jestli by se vstupem Ukrajiny do NATO na ni automaticky nestahoval článek o kolektivní obraně. To může objektivně vyvolávat obavy právě v kontextu ruské války proti Ukrajině. Obavy z další eskalace konfliktu. A to je skutečně něco poměrně zásadního.“
Poslechněte si rozhovor Interview Plus s analytičkou Terezou Souškovou o dohodě o obilí mezi Ukrajinou a Ruskem (zprostředkovaná OSN a Tureckem), ruské snaze o hledání a posilování vztahů se svými spojenci (viz návštěva ruského ministra zahraničí v Káhiře) a aktuálním stavu ruské armády.