Novinky z AMO

Překotný rozvoj digitálních technologií transformuje také oblast zahraniční politiky a diplomatické praxe.Jak s nástroji digitální diplomacie zachází ČR, ve svém policy paperu analyzuje Vít Borčany.

Dva roky po Euromajdanu panuje ohledně vývoje situace na Ukrajině rozčarování a skepse. Proč není negativismus na místě a jakých změn se Jaceňukově vládě podařilo dosáhnoutpopisuje v Demokratickém středu Michal Lebduška. Začátkem dubna proběhne v Nizozemsku referendum o asociační dohodě mezi EU a Ukrajinou. O čem ve skutečnosti budou voličské hlasy vypovídat, píše pro týdeník Dotyk Anna Kuznická.

Po letech intenzivního rozvoje a prohlubování spolupráce procházejí dnes česko-polské vztahy obdobím stagnace. O zatěžkávacích zkouškách, kterým bylo česko-polské partnerství v posledním roce vystaveno, si můžete přečíst v článku Víta Dostála pro EurActiv.cz. V Demokratickém středu Vít Dostál také vysvětluje, proč analogie mezi Polskem po nástupu vlády Práva a spravedlnosti a orbánovským Maďarskem neodpovídá realitě.

Slovenské sobotní parlamentní volby výrazně překreslily politickou mapu země. V předvečer hlasováníhodnotí postavení a pověst Slovenska v EU v souvislosti s kontroverzními výroky vládnoucího Ficova Smeru k tématu migrace pro Českou televizi Kryštof Kruliš.

Problematikou uprchlické krize se zabýval včerejší summit EU-Turecko. O požadavcích, kterými Ankara podmiňuje naplňování dohody s EU o omezení toku migrantů přicházejících do Evropy, hovořív Českém rozhlase Plus Tomáš Kaválek.

Navzdory očekáváním expertů zůstává Donald Trump i po volebním superúterý v čele republikánského klání o prezidentskou nominaci. V čem spočívá Trumpův úspěchobjasňuje v týdeníku Dotyk Jakub El-Ahmadieh.