Novinky z AMO

AMO Talks: Vrbětice, Ukrajina i Navalnyj – jak dál na vztahy EU s Ruskem?

Po odhalení, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v říjnu 2014 stála ruská vojenská rozvědka, se vztahy Česka s Ruskem otřásly v základech. Stejně tak nyní postoj k Moskvě přehodnocuje i celá Evropská unie. Lídři evropských států se proto ve dnech 24. – 25. 5. sejdou na summitu, kde se budou věnovat právě i strategické debatě o nastavení dalších vztahů s Ruskem.
O současných událostech ve vztahu České republiky i Evropské unie s Ruskem a o tom, co můžeme od evropského summitu očekávat, budou hovořit analytička Martina Heranová a analytik AMO Pavel Havlíček. Moderuje Filip Nerad.

Security Outlines: Bezpečnostní aspekty současné turecké zahraniční politiky

Podcast s analytičkou Karolínou Lahučkou o bezpečnostních aspektech současné turecké zahraniční politiky od Security Outlines. Současná zahraniční politika Turecka je v současné době předmětem mnoha diskuzí. V rámci Bezpečnostního večera jsme se podívali blíže na její bezpečnostní aspekty, kterými jsou mimo jiné boj s terorismem, snaha o revizi mezinárodního řádu a v tom kontextu představa Turecka v pozici mluvčího islámského světa a bojovníka proti nespravedlnosti a za utlačované.
 

Rozhovory a komentáře v médiích:

Evropští populisté sní o nové koalici v Bruselu

Uvnitř EU se rodí spojenectví Maďarska, Itálie a Polska a lídři těchto zemí se netají ambicemi “obrodit” současnou Evropskou unii. Co toto spojenectví znamená nejen pro EU, ale především pro V4, jíž jsou Maďarsko i Polsko členy? Co uzavřením spojenectví získají na evropském a domácím politickém hřišti? Podívejte se na pořad Evropa v souvislostech Aktuálně.cz, kde byl hostem ředitel Výzkumného centra AMO Vít Dostál.
 
Horizont24: Hackerský útok na klíčovou distribuční síť v USA + rozhovor s T. Rezkem
Minulý pátek došlo k masivnímu kybernetickému útoku na jednoho z největších amerických provozovatelů palivových potrubí Colonial Pipeline. V důsledku útoku byla společnost nucena uzavřít celou síť, jejíž některé části se dosud nepodařilo zprovoznit. Jak se podobným kybernetickým útokům bránit? A proč se hackeři stále více zaměřují na kritickou infrastrukturu? Podívejte se na rozhovor s analytikem Tomášem Rezkem pro Horizont ČT24 od minuty 20:20. 

COVID 19 and its impact on politics in Central Europe

What impact does the ongoing COVID 19 pandemic have on politics in Central Europe? Especially in the Czech Republic and Germany with parliamentary elections scheduled later this year? To what extent were the epidemic measures influenced by political marketing and the pressure of public opinion and to what extent by the voice of experts? Will the performance of their governments vis-à-vis the epidemic be the main theme of this year’s elections in both countries?

These and other topical questions will be addressed at the online public event organised within the the Czech-German Young Professionals Program with Jiří Pehe and Zuzana Lizcova! Event is organised by Asociace pro mezinárodní otázky/Association for International Affairs, Europäische Akademie Berlin, Česko-německý fond budoucnosti/ Deutsch-Tschechischer Zukunftsfonds and Hanns Seidel Stiftung Tschechien – Nadace Hannse Seidela v České republice.

Connecting V4 and other regional expert networks & researching potential for future EU coalitions: V4 & Nordic states

The Visegrad Group (V4) remains one of the most prominent coalitions inside the EU. However, extending cooperation with other groups of countries would certainly serve the group well, and therefore active engagement in other regional networks should be on its agenda. In order to explore the potential for such partnership with the EU Nordic countries, Res Publica Foundation/Visegrad Insight conducted a roundtable discussion with international experts and diplomats on 8-9 December 2020. The roundtable “EU Climate Policy and Regional Cooperation: Can Visegrad Group and EU Nordic Countries Do More Together?” was part of a project that focuses on building inter-regional connections across the EU by connecting V4 and other regional expert networks and researching the potential for future EU coalitions. The project is being implemented by Association for International Affairs (AMO) in cooperation with the Centre for Euro-Atlantic Integration and Democracy (CEID) and Slovak Foreign Policy Association (SFPA), with the support of the International Visegrad Fund. The roundtable discussion serves as the basis for this policy paper which lays out an overview of the key points suggested by the participants, as well as other noteworthy aspects and the main conclusions and recommendations.