Novinky z AMO

Propusťte Navalného! AMO podporuje petici za svobodu opozičníka, kterého se bojí i Putin

Ruského opozičního aktivistu Alexeje Navalného zadržela policie na moskevském letišti bezprostředně po návratu z Německa, kde se od srpna loňského roku léčil z otravy novičokem. O den později mu byla soudem nařízena třicetidenní vazba. Dne 2. února moskevský soud poslal Navalného na tři a půl roku do vězení. Nespravedlivě vězněný kritik ruského režimu čelí ve vězení špatnému zacházení, které lze označit za mučení. K otevřenému dopisu ruským představitelům a českému ministrovi zahraničí i premiérovi se k Amnesty připojila Asociace pro mezinárodní otázky a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM. 

AMO Talks: Regionální volby ve Skotsku: jaké jsou šance, že se Skotsko stane 28. členským státem EU?

Nejen o obsazení skotského parlamentu, ale potenciálně i o vypsání referenda o odtržení od Spojeného království budou rozhodovat květnové regionální volby ve Skotsku. Debata s analytikem AMO Kryštofem Krulišem se v den voleb zaměří na otázky, které s nimi souvisejí. Jaké jsou pravomoci skotského parlamentu a jak zapadají do celkového uspořádání Spojeného království? Podle jakého volebního systému Skotové volí? Jaká jsou specifika skotské politické scény a jak je reálné, že výsledek voleb nastartuje proces, na jehož konci by bylo Skotsko samostatný stát a člen EU?

Propojení V4 a dalších regionálních expertních sítí & výzkumný potenciál pro budoucí koalice v EU: V4 a severské státy

Visegrádská skupina (V4) patří mezi koalice států, které mezi sebou mají úzký vztah. Pro její pozici v EU by však bylo přínosné rozšíření spolupráce s dalšími regionálními uskupeními a vytváření nových aliancí. Tento paper se proto věnuje potenciálu partnerství mezi státy V4 a skandinávskými členy EU.

Válka o soudy uvrhla Polsko v právní chaos. Nejvíc na to doplácí samotní Poláci

Minulý týden rozhodovala neuznávaná disciplinární komora nejvyššího soudu o osudu soudce Igora Tuleyi. Ten se stal symbolem boje proti „reformám“ soudnictví, jimiž se polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) snaží zcela podřídit soudy a rozbíjí dělbu moci, komentuje analytik Michal Lebduška na Info.cz.

Ženy v české zahraniční politice vlastníma očima — optimismus do budoucna?

Průzkum Asociace pro mezinárodní otázky ukazuje, že zastoupení žen ve všech rovinách výkonu české zahraniční politiky je nedostatečné. Příznivé jsou ale aspoň trendy.