Co nového okolo Brexitu? Projevují se neduhy nepropracované dohody jako zvýšení cen potravin či oblečení v EU i v Británii. „V EU je všechno výsledkem nějakého kompromisu, který reprezentoval Michel Barnier, a teď tuto štafetu přebírá Maroš Šefčovič. Neočekával bych, že Evropská komise najednou bude po novém ‚styčném důstojníkovi‘ chtít nějaké razantní změny,“ píše analytik Ondřej Mocek na Euractiv.cz.
Nord Stream 2 se opět stal klíčovou výzvou pro evropskou politiku vůči Rusku. Po obvinění Alexeje Navalného z korupce a zadržení přes 10 000 ruských demonstrantů se Francie postavila proti německo-ruské spolupráci. Podle Německa se jedná o čistě ekonomický projekt, který s politikou nemá nic společného. Navalného přitom ale podporuje, upozorňuje analytik Pavel Havlíček na alibismus Německa na Info.cz. Může se stát, že plynovod nebude nikdy dostavěn?
Saúdsko-americké vztahy čeká revize. Biden chce při vyjednávání řešit i otázky lidských práv a náboženské (ne)snášenlivosti. Také otevírá problematiku povstalecké organizace Húthíjů v Jemenu, kterou Trumpova administrativa zařadila na seznam zahraničních teroristických organizací. V neposlední řadě se bude věnovat hrozící ekologické katastrofě – vypuštění ropy z poškozeného tankeru do Rudého moře, vysvětluje analytik Matěj Denk na stránkách Centra strategické analýzy.
Jak by měla vypadat česká komunikační strategie proti dezinformacím? Inspirovat se můžeme u Tchaj-wanu nebo Velké Británie. Nová studie analytika Dominika Presla analyzuje prvky strategické komunikace britských a tchajwanských systémů proti dezinformacím a jejich proveditelnost v českém kontextu.
V prosinci se uskutečnil kulatý stůl Národního konventu o Evropské unii, tentokrát na téma vnější politiky EU vůči Africe z perspektivy ČR. Hlavním tématem byla diskuze o novém rámci pro rozvojovou, hospodářskou a politickou spolupráci na další období s ohledem na rostoucí roli nových aktérů v Africe. Jednání shrnuli analytici Vilém Řehák, Josef Kučera a Vít Dostál v briefing paperu, který se věnuje především problematice nelegální migrace a zamýšlí se nad důsledky současného vývoje a nové strategie na českou zahraniční politiku vůči Africe.
Poslechnout si můžete rozhovor s analytičkou Terezou Jermanovou na Rádiu Wave k výročí arabského jara – vlně protestů, které začaly přes deseti lety v tuniském vnitrozemí. Proč můžeme říct, že se revoluce v Tunisku povedla, a v Egyptě je dnes situace snad ještě horší než před pádem Mubarakova režimu? Jaké jsou v obou zemích vyhlídky pro současnou mladou generaci?
Informování o průběhu očkování na oficiálních webech zemí EU. Analytička Vendula Karásková k očkování proti covidu: Jakým způsobem a jaká data zveřejňují vybrané členské státy ohledně pokroku očkování v zemi? Přehlednou infografiku k tom připravil projekt České zájmy v EU. A jak to vypadá s realizací vakcinačních pasů? Mohou zajistit návrat do normálu? „Volný pohyb bez omezení, tedy jedno ze základních práv občanů EU, by se tak stal výsadou očkovaných. Státy trvají na dobrovolnosti vakcíny, zvýhodňování očkovaných by mohlo vyvolat nepokoje“, komentuje analytička na G.cz.
Q&A setkání s organizátory a alumni česko-německého programu CGYPP: Zvažujete přihlášku do programu Czech-German Young Professionals, ale ještě jste se nerozhodli? Chcete se dozvědět více o této síti a zjistit, jestli odpovídá vašim očekáváním? Máte otázky k letošnímu ročníku? Připojte se 9. února v 17 hodin k online setkání na Facebooku! Čeká vás představení programu Zuzanou Lizcovou and Michaelem Muradem, přítomni budou i účastníci z minulého roku Bianca Lipanská a Michal Svoboda, kteří během streamu rádi zodpoví všechny Vámi položené otázky.