Novinky z AMO

AMO on-line #7: Po-covidová EU: Lepší nebo horší zítřky?

Zveme vás na předposlední ze série analytických on-line debat!

Evropská unie ve své historii zažila mnoho krizí, ze kterých se dokázala poučit a vytvořit mechanismy, kterými se snaží opakování podobných problémů předcházet. Dá se očekávat, že obdobné to bude i u současné krize.

EU je postavena na vzájemné důvěře členských států, která se sice na počátku krize mohla zdát narušená, ale v následných týdnech se jako důležitější prvek ukázala solidarita než-li podezřívavost.

Aktuální vývoj naznačuje, že se členské státy pokusí společně vytvořit na evropské úrovni lepší přístup k řešení případných podobných krizí, vytvořit nejen prostor pro vyrovnání, ale i pro koordinaci evropské odpovědi na obdobnou situaci jako zažíváme dnes.

Zároveň se EU chystá pozměnit příští víceletý finanční rámec tak, aby více reagoval na ekonomickou krizi, která se očekává po ukončení té zdravotní.

Nad těmito a dalšími výhledy týkajícími se Evropské unie v době „po pandemii“ můžete diskutovat s analytikem Ondřejem Mockem během živého vysílání pořádaném ve spolupráci s EURACTIV.cz

Těšíme se na Vás na našem Facebooku!

Koronavize pro střední Evropu – je i lepší budoucnost možná?

Ze střední Evropy přicházejí v čase koronakrize spíše varovné signály. Viktor Orbán předal své vládě nové kompetence a vyřadil parlament z provozu. V Polsku ani dva týdny před hlasováním není jasné, za jakých podmínek, a zda vůbec, se uskuteční prezidentské volby. Může však současná situace stát na počátku přeměny střední Evropy, která by vedla k větší otevřenosti a demokratičnosti?

Virus ukázal limity Putinova vládnutí. Už nestačí jen hodit odpovědnost na podřízené

Pandemie koronaviru představuje pro režim Vladimira Putina prozatím největší výzvu v jeho dvacetileté existenci. Popularita ruského prezidenta již několik let po sobě setrvale upadá, jak ilustrují například sociologické výzkumy centra Levada. Krize veřejného zdraví způsobená koronavirem navíc dále odhaluje strukturální slabiny celého Putinova systému.

Korona-vize: Koronavirus a mezinárodní otázky

Probíhající pandemie koronaviru ovlivňuje řadu oblastí, mezinárodní vztahy nevyjímaje. Analytici a analytičky AMO představují své postřehy týkající se vlivu krize na mezinárodní témata či světová teritoria. Soustředí se v nich na změny, které epidemie přinesla nebo ještě přinese, ale i na příležitosti, které s těmito změnami můžou souviset.

Decoupling růstu ekonomiky a emisí skleníkových plynů: realita, nebo magické myšlení?

Jak dosáhnout snížení emisí skleníkových plynů nezbytného ke zpomalení průběhu klimatické změny a zároveň zajistit blahobyt pro všechny? To je příslovečná otázka za milion.