AMO on-line #4: Klimatická politika EU v éře pandemie
Ochrana klimatu a zelená transformace ekonomiky jsou nejvyšší deklarovanou prioritou nové Evropské komise. Jako všech ostatních agend, i této se dotkne nezbytnost urgentní reakce na pandemii koronaviru. Emise skleníkových plynů za letošní rok čeká nebývalý propad. Zároveň ale z našeho regionu zaznívají hlasy, že by peníze ze Zelené dohody pro Evropu měly být přesměrovány, nebo, že by mělo dojít k pozastavení platnosti systému emisních povolenek. Hrozí dlouhodobé upozadění ochrany klimatu kvůli pomoci strádající ekonomice za každou cenu?
Nebo bude pokrizový restart Evropy naopak tažen zelenými investicemi?
Na tyto a další otázky bude odpovídat analytik a vedoucí klimatického týmu AMO Tomáš Jungwirth, výjimečně v pondělí 20. dubna od 13:00!
Těšíme se na vás každou středu ve 13:00 na našem Facebooku!
Koronavirus & mezinárodní otázky
Probíhající pandemie koronaviru ovlivňuje řadu oblastí, mezinárodní vztahy nevyjímaje. Analytici a analytičky AMO představují své postřehy týkající se vlivu krize na mezinárodní témata či světová teritoria. Soustředí se v nich na změny, které epidemie přinesla nebo ještě přinese, ale i na příležitosti, které s těmito změnami můžou souviset.
Komentář: Padají emise, něco si přejme
Změny v hodnotách a změny v chování, kterým se učíme v době karantény, nám mohou být užitečné i po jejím odeznění.
Dva úkoly pro Brusel: Uvolnit vlastní pravidla a nastartovat vnitřní trh
Svět se nevyhne citelnému ekonomickému propadu, zřejmě mnohem horšímu, než přinesla finanční krize v roce 2008. Evropská unie má ale šanci jej zvládnout lépe než ten předchozí, kdy byly jeho důvodem strukturální problémy bank a dalších finančních institucí, zatímco teď za ním stojí „jen“ koronavirus.
EU hlídá, abychom dostali slíbené roušky
Při současném nedostatku zdravotnického materiálu se každý stát snaží chránit hlavně své občany a sehnat respirátory, roušky a další vybavení jednoduše kde se dá (ať už z Číny nebo zabavením dodávek pro okolní státy). Stále více se tak ozývají rozhořčené otázky, kde je pomoc Evropské unie. Unie přitom pracuje na třech frontách – zajišťuje, aby potřebný materiál zůstával v EU, aby ho mezi sebou státy EU sdílely a spolupracuje i s průmyslem na podpoře produkce.