AMO online
Zveme Vás na již třetí on-line debatu z dílny AMO, a to již příští středu 8.dubna od 13:00. Tentokrát budeme hovořit o tom, jaký je mechanismus čínské globální propagandistické ofenzivy, co jí Čína sleduje, nebo zda povede role Číny v boji proti epidemii k posílení její globální pozice. Na tyto a další otázky bude odpovídat analytik AMO z projektu ChinfluenCE Filip Šebok. Těšíme se na Vás pravidelně každou středu ve 13:00 na našem Facebooku!
Ve středu 15. dubna se tak můžete těšit na Tomáše Jungwirtha, který bude hovořit o klimatické politice Evropské unie v současné pandemické době. Více informací najdete také na našem Facebooku.
České zájmy v EU
Ukazuje se, že právě v krizových situacích, jako je ta současná, je role Evropské unie nezastupitelná. I když má EU v mnohém omezené pravomoci, přesto toho dělá mnoho. Například dohled nad fungováním evropského trhu se ukázal být pro některé země doslova (!) otázkou přežití. Díky Komisi zrušily státy i velké státy jako Německo a Francie zákaz vývozu zdravotnického materiálu do ostatních zemí EU. Komise také spustila nový systém společných nákupů zdravotnického vybavení, do kterého se zapojilo i Česko, a v tuto chvíli už vybírá konkrétní nabídky na roušky, rukavice nebo plicní respirátory,” napsala ve svém článku pro Lidové Noviny Vendula Karásková. On-line verze k dispozici na stránkách České zájmy EU.
Dva úkoly pro Brusel: Uvolnit vlastní pravidla a nastartovat vnitřní trh
Jaké ekonomické dopady přinese koronavirus Evropě a jak na ně mohou, nebo by měly evropské instituce a členské státy reagovat? Doporučujeme komentář Filipa Chrásky pro Deník N. ,,Jakkoli nemůže Evropská komise zachránit své občany před krutou recesí a masivní nezaměstnaností, spočívá její historický úkol v zajištění budoucnosti jednotného vnitřního trhu. Vzhledem k uzavírkám národních hranic, jež se možná protáhnou na několik měsíců, a přirozené zahleděnosti vlád členských států na domácí situaci se společný evropský trh ocitá v ohrožení, jakému zatím nikdy nemusel čelit.”
Oxford-style Debate: COVID-19 epidemic as China’s ‘Chernobyl moment’?
Stane se nakonec epidemie COVID-19 pro Xi Jinpinga jeho vlastním Černobylem, který povede k oslabení legitimity a mocenského postavení režimu? Nebo naopak zvládnutí epidemie přinese další posílení moci čínské komunistické strany a její kontroly nad společností? Přečtěte si argumenty výzkumné pracovnice AMO Alice Rezkové a Mateje Šimalčíka z Central European Institute of Asian Studies.
Farewell to Periphery
Jak si stojí střední Evropa na mezinárodním poli? Zůstává stále evropskou periferií? Více o ekonomické situaci ve střední Evropě, o stavu tzv. ,,East-West divide”, nebo současné roli Visegrádské skupiny čtěte v článku Víta Dostála pro Aspen Institute Central Europe.