AMO aktuálně

AMO on-line #1: USA, volby a koronavirus

I Asociace pro mezinárodní otázky se přesouvá do on-line světa. Přinášíme vám první ze série streamů o zahraničním dění. Tentokrát s analytikem Petrem Boháčkem.

V USA už druhým měsícem probíhají demokratické primárky. V nich Demokratická strana vybírá svého kandidáta, který se v listopadu postaví současnému prezidentu Donaldu Trumpovi. Kvůli současné pandemii nového typu koronaviru se sice pozdržel jejich průběh, Joe Biden ale je jednoznačným favoritem.

Jak momentální situace ovlivní samotné prezidentské volby?
Jak se Donald Trump zvládá s koronavirem vypořádat?

Připojit se do diskuze můžete i vy prostřednictvím komentářů pod živým vysíláním.

Čínská ekonomika hrůzou ani nedýchá

“Čína udělala během epidemie koronaviru velký skok směrem k digitální ekonomice. Lidé začali nakupovat online potraviny s velmi inovativním způsobem dodávek – drony, sběrná místa a podobně. Řada škol přešla na online výuku a mnoho firem zavedlo práci z domova,” upozorňuje v rozhovoru pro Týdeník Euro analytička Alice Rezková.

Anglické čtení: čínská propaganda v souvislosti s COVID-19

Čína spustila masivní globální propagandistickou kampaň ze účelem změnit narativ boje proti epidemii koronaviru. Cílem je ukázat kompetentnost čínského režimu a poukázat na slabost západních států. Čína dokonce začíná šířit dezinformace, že virus pochází z USA. Jak a proč takto Čína jedná a jaké to může mít důsledky analyzuje Filip Šebok ve svém článku pro #Choice.

USA a koronavirus

Přiměje v amerických primárkách Bernie Sanders Joe Bidena k více progresivní levicové politice, která by mu zajisitla podporu Sandersových voličů? Jak se specifický zdravotní a sociální systém USA popere s krizí spojenou s konoravirem, kdy miliony lidí nemají zdravotní pojistění, či nemohou vydělávat peníze na jídlo? O tom v rozhovoru pro Český rozhlas Plus hovořil Petr Boháček.

Čína jako vítěz nad koronavirem. Nabízí pomoc, ale jde o propagandu, varují odborníci

“Na všechny čínské aktivity je potřeba dívat se i tak, že je to pro ni cvičení v PR. Čína si zlepšuje politický obraz v situaci, kdy nikdo jiný s Čínou nemůže soupeřit,” uvedla pro server Aktuálně.cz Ivana Karásková.

Z dílny našeho projektu CHOICE

Twitter se stal novým bojištěm pro čínské diplomaty ve snaze utvářet globální veřejné mínění, aktuálně třeba o úloze Číny v boji proti epidemii koronaviru.

Kosmické aktivity v EU

Před měsícem proběhl proběhl kulatý stůl Národní konvent o EU na téma: Kosmické aktivity EU z pohledu ČR. Podívejte se na video z akce, kde najdete také rozhovory se státní tajemnicí pro EU Milenou Hrdinkovou, vládním zmocněncem pro komunikaci s vesmírnou agenturou GSA Karlem Dobešem, ředitelem Frentech Aerospace s.r.o. Pavlem Sobotkou a tiskovým tajemníkem Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavlem Suchanem.