Novinky z AMO

Na dlouho očekávaném zasedání Evropské rady byla v pátek přijata dohoda upravující podmínky členství Spojeného království v EU. Jakou roli by mohl při implementaci britských požadavků hrát Evropský parlament a jak se může další vývoj migrační krize promítnout do postoje britské veřejnosti k otázce Brexitunastiňuje v ČT24 Kryštof Kruliš. V článku pro Roklen24 dále rozebírá, jaké důsledky pro volný pohyb osob může mít v praxi schválení jednoho ze sporných bodů jednání, kterým jeindexace příspěvků na děti.

Zatímco probíhá boj o setrvání Británie v Unii, schengenský systém stojí v důsledku migrační krize před existenční výzvou. O poselství, které v reakci na současné dezintegrační tendence vyslalo šest zakládajících zemí Evropských společenstvípíše na blogu AMO Ondřej Mocek.

Ruská asertivní politika kvalitativně proměnila dosavadní stabilní a předvídatelné evropské bezpečnostní prostředí. Barbora Padrtová popisujejak se NATO adaptuje na současné hrozby, a předkládádoporučení pro českou bezpečnostní a obrannou politiku před nadcházejícím aliančním summitem ve Varšavě. Vydání policy paperu bylo podpořeno Odborem veřejné diplomacie NATO.

Bosna a Hercegovina podala oficiální žádost o členství v EU. Aktuální vnitropolitickou situaci v zemi a vztahy ostatních států bývalé Jugoslávie s Unií hodnotí pro Českou televizi Tomáš Jungwirth. V článku pro týdeník Dotyk se také zabývá nově zřízenou soudní institucí, která má řešit zločiny Kosovské osvobozenecké armády z doby kosovsko-srbské války.

Hospodářské problémy Číny vzbuzují obavy o stabilitu globální ekonomiky. O specifikách čínského hospodářského systému, demografických výzvách a reformačních snahách hovoří v rádiu ZET Václav Kopecký. V Jihočínském moři dochází k rozmísťování čínských raket země-vzduch. Jaké pohnutky vedou Peking k militarizaci sporných vod, objasňuje v Českém rozhlase Plus Michal Thim.