Novinky z AMO

Veřejná debata o stavu občanské společnosti

AMO Vás společně s EU-Russia Civil Society Forum srdečně zve na veřejnou debatu navazující na výsledky společného výzkumu v otázce současného stavu občanské společnosti. Výsledky toho výzkumu naleznete online zde. Debata proběhne pouze v anglickém jazyce. Podrobnosti o akci naleznete zde.

Česká lekce o Číně

Analytik Filip Šebok v slovenském týdeníku .týždeň píše o tom, jak by se Slovensko mělo poučit z české zkušenosti s Pekingem. Čína o něj doteď neprojevila velký zájem a rozvíjení vztahů s Čínou nebylo prioritou ani slovenských politiků či byznysu. Proto ale také není připraveno čelit neodvratním výzvám, které ze vztahů s Čínou plynou.

Byli jsme v DVTV!

Analytička Adéla Denková v rozhovoru pro DVTV komentovala problematiku nerovného zastoupení žen a mužů ve veřejném prostoru. Mimo jiné hovořila také o naší kampani pro vznik databáze expertek. Děkujeme všem za podporu a jedeme dál!

Rusko má nového premiéra

Státní duma schválila návrh prezidenta Vladimíra Putina, aby se předsedou vlády stal Michail Mišustin. ,,Pokud se podíváme na ruskou ústavu od roku 1993, kdy byla schválena, jsme svědky fundamentální změny ve fungování ústavního pořádku a politického systému v Ruské federaci.” O aktuální změně na ruské politické scéně hovořil pro Televízia TA3 náš analytik Pavel Havlíček.

Mírová dohoda Donalda Trumpa

Může administrativa Donalda Trumpa prosadit mírový plán pro Izrael a Palestinu a vyřešit tak problém, na kterém dosud každý ztroskotal?,,Administrativa prezidenta Trumpa se s Palestinci celé dva roky nesešla. Je tak skutečně těžké si představit, že budou zohledněny jejich požadavky. Také si musíme uvědomit, jak se Trump k celkové otázce staví,” řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus náš analytik Petr Boháček.

Klimatické změny a postoj ČR

V článku Štěpánky Králíkové pro Deník N se dočtete o Česku a jeho vztahu k boji s klimatickými změnámi. ,,Ze zemí Visegrádské čtyřky je Česko poslední, kdo nepřispěl do Zeleného klimatického fondu. Zato produkujeme největší množství emisí na osobu,” píše.

Dohoda o příměří v Libyi?

Mohou být probíhající mírová jednání v Libyi úspěšná? Přestože jsme teprve na začátku procesu, „jsme zatím nejblíže nějakému trvalejšímu míru, co jsme kdy od roku 2011 byli,” uvedl náš analytik Matěj Denk. Více o jednáních i roli klíčových aktérů jste mohli sledovat v pořadu Horizont ČT24.

Summit V4 v Praze

Minulý týden proběhlo jednání Visegrádské skupiny v Praze. Premiéři V4 se sešli s rakouským kancléřem Kurzem. Jednalo se například o brexitu, migraci, nebo energetice. Situaci pro ČT24 komentovala také Pavlína Janebová.

Policy paper: 

Vytvoření platformy spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy (známé také jako 17+1) v roce 2012, a oznámení iniciativy nové Hedvábné stezky o rok později, mělo za následek nárůst zájmu o Čínu (nejen) v zemích Visegrádu. Autorkami české kapitoly jsou analytičky AMO Ivana Karásková a Alžběta Bajerová. Více o těchto tématech a o vnímání Číny mezi politickými elitami skupiny V4 se dočtete v našem policy paperu.