Letní novinky z AMO

Snížit důchodový věk polských soudců je protiprávní, rozhodl soudní dvůr Evropské unie

Polsko prohrálo soudní spor o personální změny na tamním nejvyšším soudu. Evropský soudní dvůr v Lucemburku rozhodl, že polská vláda narušila nezávislost justice. Pokoušela se totiž části soudců zkrátit mandát posunutím hranice odchodu do důchodu v rozporu s evropským právem. Rozhodnutí soudního dvora Evropské unie v Lucemburku rozebíral na ČRo Plus Vít Dostál.

Pohledem Kremlu: EU v blízkém zahraničí

Východní partnerství je pro Rusko geopolitickou výzvou. Podle Kremlu Evropská unie neakceptovatelně rozšiřuje svůj vliv do oblasti jeho výsostného zájmu. Rusko se snaží odpovídat vlastními integračními projekty. Ty ovšem svou hloubkou ani atraktivitou nemohou konkurovat aktivitám Unie. Moskvě tak nezbývá nic jiného než prosazovat své zájmy v postsovětském prostoru kombinací skrytých vlivových kampaní a otevřené síly. Celý článek Filipa Tučka vyšel v Demokratickém středu.

Má být migrační dohoda EU-Turecko zrušena? Pakt nefunguje a začíná postrádat smysl

Dohoda uzavřená v roce 2016 mezi Evropskou unií a Tureckem, která pomohla snížit migrační tok na řecké ostrovy, už delší dobu nefunguje. Už v lednu to přiznala i německá kancléřka Angela Merkelová, která k jejímu ujednání s Ankarou před třemi lety sama dopomohla. Je tedy čas na její zrušení? 

To, že navracení lidí do Turecka vázne, se ví dlouhodobě, hlavní cíl dohody však měl být jiný – aby se lidé na cestu z Turecka na řecké ostrovy vůbec nevydávali. „Dohoda měla sloužit jako psychologická bariéra, aby lidé věděli, že pokud se vydají z Turecka, skončí v uprchlických táborech na řeckých ostrovech ve velmi zoufalých podmínkách,“ říká pro Info.cz Tomáš Jungwirth.

Tyto a další novinky z AMO najdete na www.amo.cz.