Novinky z AMO

Co se událo tento týden?

Ranní káva: Český a maďarský pohled na Čínu

Chápe Česká republika a Maďarsko Čínu jako politickou a bezpečnostní hrozbu? Jak vnímala Čínu Česká republika po revoluci a jak ji vnímá dnes? Jsou maďarští poslanci vůči Číně stejně kritičtí jako jejich čeští kolegové? Dne 20. 3. proběhla veřejná prezentace publikace, která představuje závěry nového výzkumumapujícího český a maďarský diskurz o Číně v parlamentech obou zemí. Na setkání debatovali čeští a maďarští odborníci na zahraniční politiku. Fotogalerii najdete na našem facebooku.

Uctívači pandy nebo drakobijci? Obraz Číny v českém a maďarském parlamentu

Policy paper Panda Huggers or Dragon Slayers? Images of China in the Czech and Hungarian Parliaments (v anglickém jazyce) je shrnutím prvního a zatím jediného výzkumu zaměřeného na český a maďarský politický diskurz o Číně. Komparativní analýza, která vznikla v rámci projektu ChinfluenCE, se zaměřila na výroky poslanců a poslankyň v plenárních debatách na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky od roku 1993 a v Národním shromáždění Parlamentu Maďarska od roku 1990 do konce roku 2018.

Ženy v české evropské politice – infografika

Minulý týden jsme k Mezinárodnímu dni žen zveřejnili infografiku věnovanou ženám v zahraniční a obranné politice. Druhou z grafik jsme věnovali ženám v politice evropské. Ačkoliv se daří ženám prosazovat se o něco lépe ve vrcholných exekutivních pozicích, jejich počet v Evropském parlamentu stagnuje. Podle dosavadních informací o složení kandidátek se zdá, že v tomto ohledu nedojde k výraznější změně. Autorem infografiky je Vít Borčany. Zvyšování významu českých žen v zahraniční politice se věnujeme dlouhodobě v našich publikacích a k tématu jsme zorganizovali i řadu akcí. Infografiky vznikly s podporou zastoupení Friedrich-Ebert-Stiftung v České republice.

Porošenko v ohrožení, Ukrajinci si volí prezidenta. Jak můžou volby ovlivnit vztah s Ruskem?

Prezidentskými volbami v těchto týdnech nežije jen Slovensko. Ten samý víkend, ve kterém se uskuteční finále boje o prezidentské křeslo u našich východních sousedů, si svého prezidenta bude volit i Ukrajina. Mezi kandidáty na tento post je i úřadující prezident Petro Porošenko, který byl do úřadu poprvé zvolen v roce 2014.  „Jen velmi těžko se dá předpokládat, jak volby dopadnou. Veliká část voličů je totiž stále nerozhodnutá. Je otázkou, jestli vsadí na novou tvář, nebo na jistotu,“ uvedl pro Hospodárské noviny Michal Lebduška.

Chaos v Británii. Šéf Dolní sněmovny hrozí blokací třetího hlasování o brexitu, co dál?

Deset dní před původně plánovaným odchodem Velké Británie z Evropské unie brexitový proces zasáhl další zvrat. Tím je včerejší prohlášení šéfa Dolní sněmovny Johna Bercowa, který pohrozil zablokováním třetího hlasování o brexitové dohodě – rozhodovat o stejné věci vícekrát během krátkého časového období totiž zapovídá čtyři staletí staré pravidlo, varuje šéf dolní komory parlamentu.Poslanci přitom měli o brexitové smlouvě, kterou už dvakrát zamítli, hlasovat ještě před čtvrtečním summitem unijních lídrů v Bruselu. „Je to podstatná a nečekaná překážka, která s ohledem na omezený časový prostor představuje opravdu velkou nesnázi, která hatí záměr vlády předložit dohodu dolní komoře potřetí. Vláda něco takového nečekala a teď bude horkou jehlou šít nějakou reakci,“ říká pro INFO.CZ Kryštof Kruliš.

Proběhlo první setkání Česko-německých mladých profesionálů v Berlíně!

Čtrnáct účastníků z Německa a České republiky bylo přizváno k účasti na každoroční sérii workshopů a diskuzi nad relevantními ekonomickými, politickýcmi a sociálními otázkámi. Letošní ročník nese název Bridging the Gaps. Témem prvního semináře CGYPP 2019 bylo Sociální rozdělení v Evropě a jak ho překonat. První den byl zahájen úvodním programem a diskuzí o populismu s Marcelem Lewandowskim z Helmut Schmidt University v Hamburku. Fotogalerii a celý program naleznete na našich stránkách