Co se událo tento týden?
Ranní káva: Český a maďarský pohled na Čínu
Uctívači pandy nebo drakobijci? Obraz Číny v českém a maďarském parlamentu
Policy paper Panda Huggers or Dragon Slayers? Images of China in the Czech and Hungarian Parliaments (v anglickém jazyce) je shrnutím prvního a zatím jediného výzkumu zaměřeného na český a maďarský politický diskurz o Číně. Komparativní analýza, která vznikla v rámci projektu ChinfluenCE, se zaměřila na výroky poslanců a poslankyň v plenárních debatách na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky od roku 1993 a v Národním shromáždění Parlamentu Maďarska od roku 1990 do konce roku 2018.
Ženy v české evropské politice – infografika
Minulý týden jsme k Mezinárodnímu dni žen zveřejnili infografiku věnovanou ženám v zahraniční a obranné politice. Druhou z grafik jsme věnovali ženám v politice evropské. Ačkoliv se daří ženám prosazovat se o něco lépe ve vrcholných exekutivních pozicích, jejich počet v Evropském parlamentu stagnuje. Podle dosavadních informací o složení kandidátek se zdá, že v tomto ohledu nedojde k výraznější změně. Autorem infografiky je Vít Borčany. Zvyšování významu českých žen v zahraniční politice se věnujeme dlouhodobě v našich publikacích a k tématu jsme zorganizovali i řadu akcí. Infografiky vznikly s podporou zastoupení Friedrich-Ebert-Stiftung v České republice.
Porošenko v ohrožení, Ukrajinci si volí prezidenta. Jak můžou volby ovlivnit vztah s Ruskem?
Chaos v Británii. Šéf Dolní sněmovny hrozí blokací třetího hlasování o brexitu, co dál?
Deset dní před původně plánovaným odchodem Velké Británie z Evropské unie brexitový proces zasáhl další zvrat. Tím je včerejší prohlášení šéfa Dolní sněmovny Johna Bercowa, který pohrozil zablokováním třetího hlasování o brexitové dohodě – rozhodovat o stejné věci vícekrát během krátkého časového období totiž zapovídá čtyři staletí staré pravidlo, varuje šéf dolní komory parlamentu.Poslanci přitom měli o brexitové smlouvě, kterou už dvakrát zamítli, hlasovat ještě před čtvrtečním summitem unijních lídrů v Bruselu. „Je to podstatná a nečekaná překážka, která s ohledem na omezený časový prostor představuje opravdu velkou nesnázi, která hatí záměr vlády předložit dohodu dolní komoře potřetí. Vláda něco takového nečekala a teď bude horkou jehlou šít nějakou reakci,“ říká pro INFO.CZ Kryštof Kruliš.