Novinky z AMO

Událost týdne

Zahájení závěrečné konference XXIV. ročníku Pražského studentského summitu

Příští týden proběhne zahájení závěrečné konference XXIV. ročníku Pražského studentského summitu, které se uskuteční ve čtvrtek 21. března v Hotelu Ambassador – Zlatá Husa. V rámci slavnostního zahájení proběhne debata o budoucnosti Evropy po brexitu moderovaná Světlanou Witowskou, vystoupení bývalých účastníků a organizátorů Pražského studentského summitu a tradičně i projevy účastníků diplomatické simulace. Akce je přístupná pouze pro pozvané.
 
Co se událo tento týden?

20 let ČR v NATO: Oslava s dávkou sebereflexe

Česká republika si v úterý připomínala 20 let od vstupu do Severoatlantické aliance. Členství v NATO představuje zásadní mezník novodobých českých dějin a přináší bezprecedentní bezpečnostní garance a ukotvuje nás na Západě. Dvacetileté výročí českého vstupu by se však mělo stát i příležitostí pro kritickou reflexi. Oslavy výročí a současné výzvy aliance zhodnotila Vlaďka Mušálková pro Týdeník Respekt.

Ženy v zahraniční a obranné politice – infografika

Mezinárodní den žen připadající na 8. březen patří mezi celosvětové významné dny více než 40 let, jeho historie však sahá hlouběji do minulosti. Jeho kořeny si připomínáme v souvislosti s bojem za volební právo pro ženy v období před první světovou válkou. Asociace pro mezinárodní otázky zpracovala k tomuto významnému dni minisérii infografik věnovanou roli žen v české zahraniční, obranné a evropské politice. Jako první publikujeme grafiku věnovanou obecně mezinárodním vztahům a bezpečnosti, k níž analytik Vít Borčany uvádí: “Podíl žen v české zahraniční a obranné politice je ve srovnání s řadou zemí velmi nízký, ale to naštěstí neznamená, že by ČR nereprezentovaly vysoce kvalifikované a vlivné ženy. Jen je jich žalostně málo.”

Zvyšování významu českých žen v zahraniční politice se věnujeme dlouhodobě v našich publikacích a k tématu jsme zorganizovali i řadu akcí. Infografiky vznikly s podporou zastoupení Friedrich-Ebert-Stiftung v České republice.

NOVÁ PUBLIKACE: Česko-německé vztahy v číslech

Research Paper Česko-německé vztahy v číslech mapuje vývoj a stav vztahů mezi dvěma sousedním zeměmi na základě statistických dat z řady nejrůznějších oblastí. Poskytuje základní údaje o demografii, rozvoji hospodářských vztahů a přístupu vlád a občanů k energetice a ekologii. Zabývá se pracovní, studentskou a turistickou mobilitou a zachycuje úroveň znalosti cizích jazyků v obou zemích. V neposlední řadě se snaží popsat základní znaky dopravní infrastruktury mezi Českem a Německem a úroveň přeshraniční kulturní, vědecké a občanské výměny. Autorkami publikace jsou Zuzana Lizcová a Hana Rydza. Publikace vznikla ve spolupráci s časopisem Osteuropa a za podpory Česko-německého fondu budoucnosti a Česko-německého diskuzního fóra.

AMO spouští nový web pro učitele zaměřený na bezpečnost a členství v NATO

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) spouští při příležitosti výročí 20 let od vstupu České republiky do NATO nový web s názvem „Naše bezpečnost“, určený pro středoškolské učitele základů společenských věd, dějepisu, zeměpisu a dalších předmětů, ale i pro širší veřejnost, která se chce dozvědět víc informací o NATO a české stopě v této organizaci. Nový web s názvem „Naše bezpečnost“ poskytuje stručný popis struktur a fungování NATO a vysvětluje hlavní bezpečností otázky současnosti jak z pohledu ČR, tak v mezinárodním kontextu celé Aliance, ale zabývá se i kontroverzními kroky NATO, které jsou dlouhodobě kritizovány. Podrobně se dále věnuje otázkám členství ČR v NATO – misím, do kterých se ČR zapojila, významným osobnostem ve strukturách NATO ad. Každé téma je navíc doplněno o doporučenou literaturu, ukázku klíčových otázek pro studenty, výukovou prezentaci nebo zajímavá videa.

Web, jehož součástí je i příručka na stejné téma, vznikl s podporou Odboru veřejné diplomacie NATO v rámci kampaně #WeAreNATO a snaží se reflektovat potřeby středoškolských učitelů tak, jak je popsali v rámci vzdělávacích seminářů, které AMO pořádala v loňském roce v deseti městech po celé republice. Na jeho rozvoji bude AMO dále pracovat i v letošním roce.

Velká Británie před klíčovým hlasováním

Velká Británie vstoupila do klíčového týdne, ve kterém se má rozhodnout o podobě odchodu z Evropské unie. Dnes poslance čeká zásadní hlasování. Jednou už dohodu Mayové odmítli, jaké jsou její šance nyní? Pro koho by důsledky odchodu bez dohody byly nejvážnější – EU, Británie či Irsko? To se dozvíte z rozhovoru s Kryštofem Krulišem pro ČT24.

O vlivu Tibetského národního povstání na evropsko-čínské vztahy

Uběhlo 60 let od začátku Tibetského národní povstání. Čínské jednotky ho krvavě potlačily.Jak tato událost ovlivnila a ovlivňuje vztahy evropských zemí a Číny? O evropsko-čínských vztazích, screeningovém mechanismu a Tibetu promluvila zde Ivana Karásková.