Novinky z AMO

Co se událo tento týden?

Byznysmeni v politice. Jak řeší střety zájmů jinde v Evropě?

Andrej Babiš je jeden z prvních Čechů dvou rolí, představuje nejen politika ale také byznysmena. AB sice vložil svůj bývalý koncern Agrofert do svěřenského fondu, Evropská komise ale nyní zkoumá, zda i přes to, hlavně kvůli čerpání evropských dotací, neporušuje přísná evropská pravidla. Jak řeší střety zájmů jinde v Evropě? Komplikovanější to bývá s byznysmeny v politice více na východ, podotýká Michal Lebduška. „Ukrajinský prezident Porošenko se s tím vypořádal tak, že firmu svěřil fondu, který ji měl prodat, k tomu ale pak nedošlo. Argument byl, že nenašli žádného kupce,“ říká Lebduška v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Ministr Petříček na návštěvě Ukrajiny

Šéf české diplomacie Tomáš Petříček byl na navštěvě Ukrajiny, kde se setkal nejen s prezidentem Porošenkem, ale také se svým ukrajinským protějškem. Hlavním tématem těchto rozhovorů byla podpora územní jednoty a suverenity Ukrajiny. Za jak významného ukrajinského spojence se dá Česká republika považovat? Nejen na tuto otázku odpovídal Pavel Havlíček pro ČT24.

Hackeři a trollové si brousí zuby na volby do EP. Cíl? Paralyzovat unijní mašinerii

Kampaň před brexitem, prezidentské volby ve Spojených státech nebo nizozemské referendum o smlouvě s Ukrajinou z roku 2016 – to jsou nejzářnější případy poslední doby, kdy do hlasování voličů výrazným způsobem promluvily lži a dezinformace. Další žně pak budou mít trollové i tajné služby cizích mocností – především pak Ruska – letos v květnu, kdy se konají volby do Evropského parlamentu. Jak pro Info.cz říká Pavel Havlíček, pro tyto volby je přitom hrozbou jak šíření falešných zpráv a propagandy, tak hackerské útoky – tedy kombinace obojího. Z jakých stran hrozí největší nebezpečí? A které útoky představují největší rizika?

Premér Babiš na fóru v Davosu

Ani neúčast amerického prezidenta a některých dalších státníků nesnižuje důležitost ekonomického fóra v Davosu. Protože se Česká republika v současnosti chce prezentovat jako země kreativního moderního průmyslu a digitalizace, je účast jejího nejvyššího představitele důležitá. Kryštof Kruliš okomentoval ekonomické fórum v Davosu pro ČT24.

Dohoda EU-Turecko selhává, migrace do Řecka opět roste. Váznou i další řešení migrační krize

Dohoda uzavřená v roce 2016 mezi EU a Tureckem, která pomohla snížit migrační tok na řecké ostrovy, nefunguje. Ukazují to aktuální čísla, podle kterých se v porovnání s rokem 2017 loni zvýšil počet příchodů z Turecka o 22 procent. „Je otázka, co za tímto nárůstem je – jestli to je politická nevůle na straně Turecka bránit hranice a zamezovat vyplouvání lodí, nebo to je něco, co se odehrává mimo tureckou kontrolu. Je ale potřeba dodat, že dohoda zavázala Unii, aby Turecku pomáhala s usídlováním lidí,“ říká pro Info.cz expert na migraci Tomáš Jungwirth.