Novinky z AMO

Česko-německý program pro mladé profesionály (CGYPP) zahajuje nábor účastníků do svého letošního, v pořadí již 7. ročníku. Tento jedinečný anglojazyčný vzdělávací projekt má za cíl prostřednictvím workshopů a přeshraničních výletů umožnit výměnu zkušeností a názorů mezi nastupující generací expertů z Česka a Německa. Více informací o programu a kvalifikačních podmínkách naleznete v našem průvodci. Zájemci o účast mohou své přihlášky zasílat do 21. února. CGYPP je pořádán ve spolupráci s Evropskou akademií Berlín za podpory Česko-německého fondu budoucnosti.

AMO bodovala v mezinárodním srovnání think tanků Global Go To Think Tank Index – již potřetí v řadě se umístila mezi nejlepšími pěti v kategorii „Think Tanks to Watch“, konkrétně na druhé pozici. Kompletní výsledky indexu University of Pennsylvania, včetně umístění AMO v dalších kategoriích, si můžete prohlédnout zde.

V souvislosti s migrační krizí v českém veřejném prostoru sílí projevy islamofobie. Problematikounegativních stereotypů o muslimech v médiích a ve společnosti se zabývá text Zory Hesové. Publikace byla vydána za podpory Friedrich Naumann Foundation for Freedom u příležitosti pracovních setkání s představiteli Úřadu pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR) při OBSE, které AMOuspořádala pro novináře a zástupce neziskového sektoru. Fotografie z obou akcí jsou ke zhlédnutí zde.

Po loňském vítězství Práva a spravedlnosti v prezidentských i parlamentních volbách dochází v Polsku k rozsáhlým změnám. Vít Dostál v týdeníku Dotyk objasňujekým je nejmocnější muž Polska, Jarosław Kaczyński, a v čem spočívá jeho vize přestavby polského státu. Na AMO blogu také předjímá, jakékonsekvence pro další vývoj může mít zásah ze strany Evropské komise.

Švédská vláda přijala rozhodnutí navracet neúspěšné žadatele o azyl do zemí jejich původu. O tom,zda je repatriace běženců uskutečnitelnáhovoří v FTV Prima Kryštof Kruliš. V Českém rozhlase Radiožurnál také nastiňuje alternativní scénář, který může nastat v případě neexistence readmisních dohod.

Bezpečnostní situace na Blízkém východě je úzce spjata s geopolitickým soupeřením mezi Saúdskou Arábií a Íránem. Tomáš Kaválek v rozhovoru pro ČT24 analyzuje dopady jejich mocenského zápasu na dění v Jemenu. V článku pro týdeník Dotyk dále rozebírá, jak může sektářský rozměr této rivality ovlivnit jednání o konfliktu v Sýrii.

Britský premiér David Cameron navštívil Českou republiku. Kryštof Kruliš v Horizontu ČT24posuzuje dosavadní úspěšnost britských snah o reformování EU před blížícím se referendem o setrvání země v Unii.