Novinky v Transparency International ČR

Lék na posílení dezinformační imunity

Na podzim loňského roku jsme v Transparency International (TI) spustili seriál Dezinformační imunologie, který v devíti dílech představil témata spojená s problematikou manipulace informací a komunikace v online světě. Během ledna jsme seriál uzavřeli a nyní můžeme zhodnotit, jak se naše preventivní imunologická vakcína šířila po internetu.

U našich politických špiček stále převládá falešný pocit, že nám z kyberprostoru nic moc nehrozí

Nedílnou součástí protikorupční organizace je také analytické oddělení, které pomáhá mimo jiné rozkrývat korupční kauzy. Jak taková práce vypadá, co to obnáší být analytikem v TI, a kde např. hledáme informace, nyní přiblíží v rozhovoru náš vedoucí analytik Milan Eibl.

Bez zásahu TI by Havlíčkovo ministerstvo utratilo o desítky milionů víc za stěhování agentur

Transparency sleduje záměr Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) sestěhovat agentury CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism do jedné budovy. Původním plánem bylo stěhování Agentur z jednotlivých státních budov do komerčního nájmu. Záměr doprovázela slova o úsporách, která však vzbuzovala otázky, protože působení ve státních budovách bývá standardně levnější než komerční nájem.

Požadovali jsme po MPO zodpovězení důležitých otázek a poskytnutí podrobných analýz. Odpovědi MPO byly nicneříkající a analýzy nebyly poskytnuty žádné. Vláda nakonec schválila sestěhování Agentur do jiné budovy ve vlastnictví státu. Aktivní dohled TI tak přispěl k úspoře desítek milionů korun z veřejných rozpočtů.

V jedenáctém ročníku ankety Zákon roku je pět nominovaných

Hlasujte v jedenáctém ročníku ankety Zákon roku. Letos může veřejnost vybírat nejlepší legislativní počin s pozitivním dopadem na podnikání v Česku z pěti nominovaných. Výsledky budou vyhlášeny 12. 5. 2020.

Tyto a další novinky sledujte na webu Transparency CZ