Novinky Občanského Běloruska

Zajímavé články o Bělorusku

V nedávných měsících se v českém tisku objevily zajímavé články o Bělorusku.

V blogu Romana Staňka na Aktuálně.cz se můžete dočíst o některých současných běloruských malířích a politice v jejich obrazech.

Obrázky, za které můžete jít sedět. Roman Staněk. Více zde

Lidových novinách vyšel 17. srpna článek o současných běloruských spisovatelích a básnících. Někteří z nich přijeli v srpnu do Prahy na setkání s českými literáty a také proto, aby si připomněli sté výročí narození Larysy Heniuš. Tato běloruská básnířka žila v letech 1937-1948 v Praze, poté ale byla komunistickým režimem zbavena československého občanství a strávila několik let v sovětském gulagu.

Režim, který válčí proti vlastní řeči. Jáchym Topol. Více zde.

Pokud vás zajímá všední život v Bělorusku, doporučujeme vám časopis Inside Out. Shrnuje reportáže, komiks, fotografie a další postřehy, které při svém pobytu v Bělorusku připravili mladí lidé z různých zemí Evropy a Běloruska. Texty jsou v angličtině a zahrnují taková témata, jako je nutnost vdát se do 25 let, architektonické památky, život žen v důchodu, přírodní rezervace nebo hudební kluby. Pokud nám napíšete na email, můžeme vám poskytnout i tištěnou verzi časopisu.

Inside Out. Více zde (pdf).

Newsweek publikoval žebříček 100 nejrozvinutějších zemí světa, hodnotil jejich úroveň zdraví, vzdělání, ekonomiky, kvality života a politiky. Bělorusko vykazuje o něco lepší výsledky v ekonomice, vzdělání, kvalitě života i zdraví než například sousední Ukrajina, jeho celkové umístění v tomto samozřejmě velmi zjednodušeném hodnocení ale výrazně zhoršuje politická situace země. Dalším nelichotivým ukazatelem je zdraví obyvatel – průměrná délka zdravého života je v Bělorusku 62 let, v Česku 70 .

The World´s Best Countries: A Newsweek Study of Health, Education, Economy, and Politics Ranks the Globe´s True National Champions. Více zde.

Ukrajinské místní úřady nedovolily letos konání běloruského festivalu v Černihově

V loňském roce proběhl ve východoukrajinském Černihově běloruský festival rockové hudby Be Free. V letošním roce, po prezidentských volbách na Ukrajině, vyslyšely místní orgány žádost svého běloruského partnerského města Homelu a nepovolily konání běloruského festivalu ve svém městě. Místo festivalu se organizátoři pokusí uspořádat šňůru koncertů přímo v Bělorusku.

Evropské rádio pro Bělorusko po dva týdny vysílalo hudbu a reportáže z Česka

Dva běloruští novináři natočili v Česku reportáže o specifikách českého charakteru, životě studentů na vysokých školách, o bezdomoveckém divadle Ježek a čížek, drogové politice i moderním českém umění. Reportáže spolu se soutěží a českou hudbou byly po dva týdny každý večer vysílány na všech kanálech ERB – přes internet, na vlnách FM při ukrajinských a litevských hranicích a přes satelit. Reportáže jsou v běloruštině k poslechu a přečtení zde.

Občanské Bělorusko vydalo výroční zprávu za rok 2009

Prohlédnout si ji můžete na této stránce (pdf).