Novinky z AMO

DOPORUČENÍ: Boj s klimatickou změnou

Na konci června 2019 proběhl kulatý stůl Národního konventu o EU na téma Boj s klimatickou změnou. AMO byla jeho odborným garantem. Národní konvent o Evropské unii zveřejnil ve středu 12. června 2019 svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o boji s klimatickou změnou, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských a sociálních partnerů, společně s reprezentanty evropských institucí, neziskového sektoru a ekologická hnutí. Kompletní znění doporučení, která vznikla na základě diskuse, naleznete na stránkách Národního konventu o EU. K dispozici je zde i podkladový dokument.

Adeptka na vedení nové Evropské komise von der Leyenová má k České republice blíž než její předchůdci

Komentář: Podle jedněch výběr Ursuly von der Leyenové do nejmocnější funkce v EU prostě pomohl odstranit socialistu Timmermanse. Podle druhých Češi přispěli ke zvolení oddané federalistky. Tyto zúžené pohledy ale neumožňují vidět víc, píše ředitel Výzkumného centra AMO Vít Dostál.

Naštvaní Ukrajinci chtějí změnu. V parlamentních volbách ji slibuje Zelenského Sluha lidu

Ukrajinci tuto neděli zvolí nový parlament. Vítěz je předem jasný: strana Sluha lidu na jaře zvoleného prezidenta Volodymyra Zelenského těžící z odporu k dosavadním politikům může podle průzkumů získat až polovinu hlasů. Jestli to však bude stačit na většinu mandátů, je vzhledem ke složitému volebnímu systému nejisté. Důležité bude také sledovat, jestli se zmenší rozdíly ve volebním chování jednotlivých regionů. “Kampaň před parlamentními volbami fakticky navazuje na prezidentské volby. Ze strany prezidenta Zelenského jde tedy především o dotažení svého vítězství do konce, i jeho kampaň se nese v tomto duchu. Bez ,vlastního‘ parlamentu a vlády toho totiž moc nezmůže. Po revoluci v roce 2014 byly omezeny pravomoci prezidenta,“ okomentoval pro ČT24 Michal Lebduška.

„Britský Topolánek vs. britský Nečas.“ Bouřlivák a kliďas bojují o křeslo Mayové

Brexit a britský post premiéra, témata, kterými Británie momentálně nejvíce žije. Souboj mezi Huntem a Johnsonem nabírá na intensitě, a to hlavně v otázce irské pojistky. „V politických názorech se Johnson s Huntem rozcházejí vícemeně pouze ve způsobu, jakým by chtěli rétoricky usilovat o to, aby Evropská unie změnila svůj názor na takzvanou irskou pojistku,“ komentuje pro Blesk.cz analytik Kryštof Kruliš.

Se „zelenější“ politikou je von der Leyenová šéfkou Evropské komise

Von der Leyen se mimo jiné minimálně již čtyři roky zasazuje o sjednocení evropské azylové politiky. Zároveň ale slibuje naslouchání odlišným názorům svých kolegů. ,,Hovoří citlivě, volá po solidaritě, ne po přerozdělování“, komentuje pro Hospodářské noviny analytik a ředitel Výzkumného centra Vít Dostál.